Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Clarida: Para Politikasının Mevcut Duruşu Uygun Ama Belirlenmiş Bir Rota Yok

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, faiz indirimlerinin zamanlamasının iyi olduğunu ve politikanın uygun kalacağını söyledi.
FED/Clarida: Para Politikasının Mevcut Duruşu Uygun Ama Belirlenmiş Bir Rota Yok
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, merkez bankasının para politikası ile iyi bir yerde olduğunu ancak repo olarak bilinen gecelik borçlanma piyasasını evcilleştirmek için hem faiz oranları hem de operasyonları ile esnekliğini koruduğunu söyledi.

Merkez bankası faiz oranlarının her iki yönde de hareket etmesinin beklenmediği bir yıla başlarken Clarida, geçen yıl yapılan faiz indirimlerinin, küresel zayıflık endişelerini azaltmaya yardımcı olduğunu dile getirdi.

New York’ta önceden hazırlanmış konuşmasında Clarida, 2019’da üstlendikleri para politikası duruşlarındaki değişimin iyi zamanlanmış olduğuna, ekonomiye destek sağladığına ve ABD görünümünü yolunda tuttuğuna inandığını kaydetti.

“Para politikasının iyi bir yerde olduğuna ve sürdürülebilir büyümeyi, güçlü bir işgücü piyasasını desteklemeye devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Enflasyon da yüzde 2 hedefimize yaklaşıyor.”

FED Başkan Yardımcısı Para Politikası Federal Açık Piyasa Komitesi Aralık toplantısında, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 1.5 ila yüzde 1.75 aralığında tutmuş ve 2020’de hiçbir hareket olmayacağını öngörmüştü. Fed politikasının “önceden belirlenmiş bir rotada olmadığını” söyleyen Clarida, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“2020’ye girerken, bu programın ayrıntılarını amacımız doğrultusunda uygun şekilde ayarlamaya hazır olduğumuzu vurgulamama izin verin ki amacımız da federal fon oranını FOMC tarafından istenen hedef aralıkta tutmak.” Bu yıl aktif repo operasyonlarından aşamalı olarak uzaklaşmanın uygun olabileceğini aktaran Clarida, onlara en azından vergi ödemelerinin rezerv seviyelerini keskin bir şekilde azaltacağı Nisan ayına kadar ihtiyaç duyulabileceğini bildirdi.

Ayriyeten bu genişlemenin devam edemeyeceğini düşünmek için hiçbir nedenin olmadığını savundu. Önceden hazırlanmış konuşmasını sunduktan sonra sorulara cevap veren Clarida; “Bir durgunluğun yakın olduğunu düşünmüyoruz, bu genişlemenin devam edemeyeceğini düşünmek için hiçbir neden yok” dedi.

Yapılan anketler de ABD’de 2020 resesyonunun olası görünmediğini ortaya serdi. Açıklanan son bir yatırıcı anketi, büyük para yöneticilerinin Trump ekonomisinin bu yıl daha da yükselmesini beklediklerini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu