Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Bullard Düşük Enflasyon Riskine Karşı Faiz İndirimini “Sigorta” Olarak Yorumladı

St. Louis FED Başkanı James Bullard, ABD ekonominin keskin bir yavaşlama ve düşük enflasyon riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, ek bir faiz indiriminin sigorta niteliğinde olacağını söyledi.
FED/Bullard Düşük Enflasyon Riskine Karşı Faiz İndirimini “Sigorta” Olarak Yorumladı
Son Güncelleme: 
Yorum

St. Louis FED Başkanı James Bullard Ağustos ayında yaptığı değerlendirmede, bankanın para politikasında gevşemeyi sürdürmesi gerektiğini söyleyerek, faiz indirimini desteklediğini belirtmişti.

Amerikan Merkez Bankası ise Eylül ayında yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan indirerek %1,75 – 2,00 aralığına çektiğini açıkladı. James Bullard, en son yaptığı yorumda da faiz indirimini desteklediğini belirterek, düşük enflasyon ve yavaşlama riskine karşı sigorta olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgesel FED başkanlarından James Bullard, ekonomik büyüme konusunda risklerin arttığına dikkat çekti.

James BullardPiyasalar Ekim ayında yapılacak FOMC toplantısından nasıl bir karar çıkacağını merak ederken, FED yetkililerinden yorumlar gelmeye devam ediyor. ABD’de düşük enflasyon ve tahmin edilenden daha büyük bir yavaşlama riski bulunduğuna dikkat çeken Bullard, ek bir faiz indiriminin sigorta niteliğine olduğunu ve bunu desteklediğini söyledi.

Ekonomistler ve bazı politika yapıcılar da Temmuz ayında açıklanan FED tutanaklarının ardından yaptıkları değerlendirmede, faiz indiriminin sigorta niteliğinde olduğunu ifade etmişti. Bu yorumun ise Çin ile aylardır devam eden ticaret savaşının etkisiyle yatırımların düşme riskine karşı yapıldığı belirtildi.

Bu arada Çin ile ABD arasında geçen hafta yapılan müzakerelerde kısmi anlaşma sağlandı. Çin hükümetinin söz konusu anlaşmanın ilk aşaması olarak ABD’den daha fazla tarım ürünü almayı kabul ettiği fakat 40-50 milyar doları bulan bir alım olmasının zor olduğunun belirtildiği öğrenildi.

James Bullard, ABD ekonomisinin keskin bir yavaşlama riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

ABD Ekonomisi“FOMC ileriye dönük olarak ilave genişleme sağlamayı seçebilir, ancak kararlar toplantı bazında bazında alınacak” diyen Bullard, %2 enflasyon hedefine ulaşmanın zor olduğuna değindi. Ülke ekonomisi 2018 yılında %2,5 oranında büyüme kaydetti. Ancak buna rağmen Bullard, yavaşlama riski olduğunu her söyleminde yineliyor.

Bunda ticaret savaşlarının, yavaşlayan küresel ekonominin ve imalat sektöründe zayıflığın katkısı olduğunu ekliyor. Yatırımcılar genel olarak bir sonraki toplantıdan da 25 baz puanlık indirim beklerken, Başkan Jerome Powell’ın çok fazla işaret vermemesi tartışmaların canlı kalmasına sebep oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu