Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ek Mali Teşvik 2021’e Sarksa Bile ABD Ekonomisindeki Toparlanma Sürecek

ABD ekonomisindeki toparlanmanın yavaşlamaması için yeni bir mali teşvikin şart olduğu söylenirken, bir FED yetkilisi sıra dışı yorumda bulunarak, teşviklerin ertelenmesinin sorun olmayacağını belirtti.
Ek Mali Teşvik 2021’e Sarksa Bile ABD Ekonomisindeki Toparlanma Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 7 milyon 447 bin vaka ve 211 bin can kaybıyla coronavirüs salgınının merkez üssü olmaya devam ediyor. Şu ara ülkede konuşulan konuların başında yaklaşan başkanlık seçimleri ve yeni teşvik görüşmeleri yer alıyor.

Yaşanan sağlık krizi dünyanın en büyük ekonomisinde bile derin yaralar açtı. Washington Hükümeti tarihin en büyük mali desteklerini sağlasa da ekonomideki toparlanmaya yetmiyor.

Yeni bir mali teşvik paketi son haftalarda gündemden düşmese de hala netlik kazanmış değil.

St. Louis FED Başkanı Bullard, planlanan yeni teşvikin tarihi ertelense bile ABD ekonomisinin toparlanmaya devam edeceğini söyledi.

Çarşamba günü katıldığı bankacılık konferansında konuşan Bullard, şu an 2020 yılı için yeterli kaynağın mevcut olduğunu söyledi. Kongre’nin ek mali teşvikler için seçimleri bekleyip beklemeyeceğinin çok da önemli olmadığını ifade etti.

Diğer FED yetkililerinden farklı görüşte olan Bullard, teşviklerin 2021 yılına sarkması durumunda bile tablonun bozulmayacağını belirtti. Diğer birçok FED yetkilisi ise toparlanmanın hız kazanması için ek desteğin şart olduğunu düşünüyor.

Bullard, ekonominin beklenenden daha iyi toparlandığını söyleyerek, 3 trilyon dolarlık kaynağın pandeminin yol açtığı resesyondan çıkmak için büyük ölçüde yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin teşvik görüşmeleri tüm hızıyla devam ediyor.
ABD Ekonomisi 2Ç20 Daralma Oranı
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Çarşamba günü açıklanan veriler, ABD ekonomisindeki görünümün iyimser yönde değiştiğini gösterdi. İkinci okumalarda ülkenin GSYİH’si %31,7 daralma göstermişti. Son okumalara göre ise bu oran %31,4 olarak yukarı yönde revize edildi. Covid-19 salgını ekonomilerde devasa boşluklar yaratmaya devam ederken, zararın en az ölçüde olması için de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, dün 90 dakika süren bir görüşme yaptı. Bu görüşmeden kesin bir sonuç çıkmazken, ek teşvik için görüşmelerin devam edeceği bildirildi.

Söz konusu mali desteğin 1,5 trilyon dolar – 2,2 trilyon dolar arasında olması bekleniyor. ABD’nin ek desteği haftalardır gündemi meşgul ediyor ve ekonomideki toparlanmanın yavaşlamaması için bunun mutlaka yapılması gerektiği düşünülüyor.

Bu denli ertelenmesi ve bir türlü netlik kazanamamasındaki en büyük etken ise 3 Kasım’da yapılacak seçimler. Yapılan yorumlar seçim öncesinde bu tarz bir mali desteğin Senato’dan geçmesinin zor olduğu yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu