Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed Guvernörü Brainard Uyardı: Faiz İndiriminde Aşağı Yönlü Riskler Unutulmamalı!

Fed’in faiz indirimi konusu adeta çığ gibi büyürken, bu karara dair farklı yorumlar arttığı kadar tavsiyeler de artıyor.
Fed Guvernörü Brainard Uyardı: Faiz İndiriminde Aşağı Yönlü Riskler Unutulmamalı!
Son Güncelleme: 
Yorum

30-31 Temmuz tarihinde yapılacağı bilinen Fed’in faiz kararı alacağı toplantıya sayılı günler kaldı. Washington’da yapılacak kritik toplantıdan beklentiler her geçen artarken, konu ülke ekonomisinin gündemini oldukça meşgul ediyor.

Bugün Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ile Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, faiz indirimini gereksiz görmüş ve bu duruma sıcak bakmadıklarını belirtmişti. İki başkan her ne kadar farklı gerekçeler öne sürse de belirttikleri düşünce aynı kapıya çıktı.

Başkan Bostic faiz indirimine ihtiyaç olduğu konusunda şüpheliyken, Başkan Barkin ise faiz indiriminin doğru bir karar olamayacağından endişe etti. Yine bugün, Fed’in faiz kararına yönelik bir yorum da Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard’tan geldi.

Lael Brainard, Fed’i faiz kararı alırken ekonominin aşağı yönlü risklerini göz önünde bulundurması konusunda uyardı.

Fed Faiz Kararı Alırken Riskleri Göz Önünde BulundurmalıABD Merkez Bankası Fed’in heyecanla beklenen faiz indirimi, guvernör Brainard’ı bir uyarı yapmaya yöneltti. Scranton, Pennsylvania’da bankacılara açıklama yapan guvernör, ABD ekonomisinde görülen aşağı yönlü riski tehlikeli buldu ve ülkenin merkez bankasını bu konuda dikkatli olması için uyardı.

Risk yönetimine vurgu yaparak Fed’in faiz indirimi için gerekli ortamın var olduğunu bildiren Brainard, enflasyonun yumuşak yönlü olduğu süreçte ekonominin aşağı yönlü risklerini dikkate almanın önemini belirtti. Model görünümü için “sağlam” yorumunu yapmakla birlikte ekonominin şimdiki performansını oldukça iyi buldu.

Brainard, tüketicilerin güveninin yüksek olması ve güçlü işgücü piyasası gibi durumlar dikkate alındığında, ülke ekonomisinin oldukça iyi bir gidişat kaydettiğini belirtti.

Ülke Ekonomisi Oldukça İyi Bir Gidişat KaydediyorFinansal dengesizliklerin artmasına karşın Fed’e, karşı-döngüsel sermaye tamponunu etkinleştirmeyi öneren Brainard, Fed’in stres testlerini daha verimli kullanmasıyla ve kaldıraçlı kredileri daha yakından takip etmesiyle çözümün mümkün olduğunu öne sürdü.

Açıklamalarını sürdürürken, Kongre’nin borçlara tutumu ve maliye politikasının işletme güveni ile yatırım planlarına yük oluşturan belirsizlikleri artırdığını da sözlerine ekledi. Bu konuda uyarılar yaptı.

Bilindiği gibi Fed’in enflasyon hedefi %2 ve bu hedefin uzun süre altında kalınması, Brainard’a göre gelecekte enflasyon beklentilerinin düşük olmasına sebep olabilir. Ayrıca ihtiyaç halinde ekonomiye desteği amaçlayan faiz indirimlerinin desteğini güçleştirebilir.

Brainard; düşük enflasyon, ticaret ile global ekonomideki belirsizlikle birlikte oluşan risklere karşı korunma amaçlı bir faiz indirimi desteklediğinin sinyalini verirken, Powell’ın açıklamaları da zaten söz konusu indirime zemin hazırlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu