Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Bölgesel Başkanları Ekonomik Kapanmaların Sürme İhtimalini Değerlendirdi

Tüm dünyada olduğu gibi ABD'de de derin bir ekonomik kilitlenmeye neden olan Covid-19 salgını, FED yetkililerince işletme iflaslarını kaçınılmaz yapacak.
FED’in Bölgesel Başkanları Ekonomik Kapanmaların Sürme İhtimalini Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

1 milyon 408 bini aşkın vaka ve 84 bine yakın ölümle koronavirüsün kabusa dönüştüğü ABD, kendini ekonomik endişelerin ortasında buluyor. Açıklanan her verinin daha önce görülmemiş biçimde kötüye işaret etmesi de hükümet ve FED’i zor durumda bırakıyor.

Bu kadar olumsuzluğun üzerine ülkede ikinci dalga endişelerinin başlamış olması, erken yapıldığı düşünülen yeniden açılmaların bir sonucu olabilir. Ayrıca salgında ikinci dalga evresinin ekonomide depresyon etkisi yaratacağı söylendi.

ABD’de akla gelebilecek hemen her sektör adeta can çekişirken, günler süren kapanmalar vatandaşları geçim derdine sokmuştu. Cuma günü açıklanan istihdam rakamları, işini kaybedenlerin devasa seviyede olduğunu kanıtladı.

FED Yetkililerinden Kapanan İşletmeler için İflas Uyarısı

Kapanan İşletmeler için İflas UyarısıABD’de karantina amacıyla işletmelerin aylardır kapalı kalması ekonomik faaliyete ilişkin en ufak hareketin gerçekleşmemesiyle birleşince sonuç korkunç oldu. St. Louis FED Başkanı James Bullard, kapanmaların bir süre daha devam etmesiyle işletmeleri oldukça tehlikeli bir iflas riskinin beklediğine değindi.

Zaten veriler, önceden alışık olunmayan seviyelerde kaydediliyor ve güçlü firmalar dahi zarar ettiğini açıklıyordu. Bullard’ın ifadeleri de işletmeler için iflasın uzak olmadığına işaret etti. Aynı zamanda kapanmaların tarihte ilk olabilecek rakamlar getirmeye devam edeceğini ve ekonomide depresyon riskini artıracağını aktardı.

Bullard, iki gün önce Yahoo Finance’a verdiği demeçte de bu yıl sonuna kadar ABD’nin toparlanabileceğini söylemişti. Fakat kendisinin iyimser tahminleri, işsizliği kapsamadı. Öyle ki seviyenin %14,7’leri aşabileceğini öngördü.

FED’in diğer bölgesel yetkililerinden Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD işsizliğinin daha yüksek seviyelere tırmanma ihtimalini ele alarak iyimser olmayan yorumlar yaptı;

Loretta Mester ABD EkonomiMester, iş kayıplarının devam etmesi üzerinden kurduğu senaryoyu devam ettirirken, daha fazla ekonomik destek konusuna dikkat çekti.

Minneapolis FED’den Neel Kashkari ise ülkenin salgından sonra yavaş ve kademeli bir biçimde toparlanacağı uyarısını tekrarladı. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan da işsizliğin yükselmesiyle daha çok teşviğe ihtiyaç duyulabileceğini belirtmişti ki Temsilciler Meclisi’nden tarihi yüksek seviyedeki bütçe tasarısı bugün geldi.

FED’in bölgesel başkanları ekonomi için tam anlamıyla umutlu olmasa da üst üste açıklanan ekonomik teşvikler durumun üstesinden kolayca gelinemeyeceğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu