Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı: Savaşın ABD Ekonomisine Etkisi Belirsiz

FED Başkanı Jerome Powell Rusya-Ukrayna savaşının kısa vadeli etkisinin belirsiz olduğunu söyleyerek, bu ay faiz artırımı yapılabileceğini yineledi.
FED Başkanı: Savaşın ABD Ekonomisine Etkisi Belirsiz
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Federal Rezerv’in altı aylık Para Politikası Raporu sunumunun ikinci gününde, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde düzenlenen oturumda konuştu.

Konuşmasına Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına değinerek başlayan Powell; savaşın, yaptırımların ve gelecek olan olayların ABD ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkilerinin belirsiz olduğunu söyledi.

Açıklamasında “Bu ortamda uygun para politikası yapmak, ekonominin beklenmedik şekillerde geliştiğini kabul etmeyi gerektirir. Gelen verilere ve gelişen görünüme yanıt vermede çevik olmamız gerekecek.” ifadesini kullandı.

Savaşın şimdiye kadarki planlarını etkilemediğini aktaran Powell, “Ukrayna’nın işgali gerçekleşmeden önce aklımızda olan çizgide ilerlemeye devam etmemizin uygun olacağını düşünüyorum.” dedi. Mart ayında faizleri artırmaya başlayabileceklerini ve yıl boyunca devam edeceklerini söyledi.

Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma konusunda güçlü kararlılığı sürdürdüklerini ifade etti. Bu hedefleri, verilere ve nesnel analizlere dayalı olarak takip ettiklerini belirtti.

Ekonomik faaliyetlerin geçen yıl; aşılar, ekonominin yeniden açılması, maliye ve para politikası desteği, hanelerin ve işletmelerin sağlıklı mali durumlarındaki ilerleme sayesinde hızlı genişlediğini söyledi. Fakat Omicron varyantının bu yılın başında ekonomik aktivitelerde bir miktar yavaşlamaya yol açtığını dile getirdi.

İşsizliğin geçen yıla göre önemli ölçüde azaldığını söyleyen Powell, enflasyon konusuna da değindi. Enerji fiyatlarının artmasının enflasyonu yukarı çektiğini ve şu anda yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde ilerlediğini belirtti.

“Yüksek enflasyonun özellikle gıda, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaç maddelerinin daha yüksek maliyetlerini karşılayamayanlar üzerinde önemli zorluklar yarattığını anlıyoruz. Güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek için yapabileceğimiz en iyi şeyin uzun bir genişlemeyi teşvik etmek olduğunu biliyoruz ve bu ancak fiyat istikrarı ortamında mümkün.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu