Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı: Ekonominin Toparlanmasına Dair Belirsizlik Sürüyor

ABD’de son açıklanan perakende satışlar ve ÜFE gibi önemli göstergelerdeki artışa rağmen FED Başkanı ekonominin toparlanması için uzun bir yol olduğunu söyledi.
FED Başkanı: Ekonominin Toparlanmasına Dair Belirsizlik Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılığı, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde piyasaların merakla beklediği konuşmasını yaptı. Covid-19 salgınının ABD ekonomisinde yarattığı etkilere değinen Powell, son açıklanan pozitif verilere rağmen ekonomiye dair kaygılı sözlerini burada da tekrarladı.

FED Başkanı, ABD ekonomisinin pandeminin açtığı hasarı telafi edebilmesi için önünde uzun bir yolu olduğunu dile getirdi.

Pazartesi günü açıklanan şirket tahvili alımı ve KOBİ’lere kredi desteği programına Senato’da yaptığı konuşmada da değinen Powell, aslında daha önceki konuşmalarından çok farklı şeyler söylemedi. Son dönemde açıklanan önemli gösterge verilerinin ılımlı artışa işaret ettiğini aktardı.

Fakat buna karşın salgının ekonomide açtığı yaraların sarılması ve kriz öncesi döneme ulaşılabilmesi için daha çok aşama katedilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toparlanmanın ne kadar süreceğini konusunda ciddi bir belirsizlik olduğunu dile getiren başkan, kamuoyunun salgının kontrol altına alındığı konusunda kendini tamamen güvende hissedene kadar, tam toparlanmadan söz edilemeyeceğini belirtti.

Salgının milyonlarca kişiyi işsiz bıraktığını söyleyen Powell şu şekilde konuştu:

“Eğer küçük ve orta boy işletmeler ekonomik toparlanmanın yavaşlığından dolayı zor durumda kalırsa, işletmelerden daha fazlasını kaybederiz. Bu işletmeler ekonominin kalbi durumunda ve genellikle nesillerden beri faaliyet gösteriyor.”

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, polis reformu kararnamesini imzaladı. Ardından da Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

25 Mayıs’ta bir ABD polisinin, Afrika kökenli siyahi George Floyd’u öldürmesi ülkede ırkçılık karşıtı protestoların fitilini ateşledi. Yaklaşık üç haftadır onlarca kentte çok ciddi sokak eylemleri yapılıyor.

Trump, bu olaylara istinaden, ülkede kanun ve nizamın sağlanması gerektiğini söyledi. Daha önce polis tarafından öldürülen siyahi vatandaşların aileleriyle görüştüğünü söyleyen Trump, polislerin bundan sonra hesap verilebilirliğini ve şeffaflığını artıracaklarını belirtti.

Söz konusu polis reformu kararnamesine göre;

  • Bir teşkilattan kovulan polis bir başka teşkilatta görev alamayacak.
  • Görevini kötüye kullanan yetkililerin izlenmesi için bir veri tabanı oluşturulacak.
  • Gözaltı sırasında zanlının boynuna baskı uygulama ve ölümüne yol açma gibi davranışlara izin verilmeyecek.
  • Akıl hastası, evsiz veya bağımlı olan kişilere yardımcı olmaları için polis memurları Sağlık Bakanlığı’ndan talimat alacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu