Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED, Acil Kredi Verme Programını 3 Ay Daha Uzattı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle sarsılan ekonomiyi desteklemek için mevcut planlarında değişikliğe giden FED, acil borç verme programını 31 Aralık 2020’ye kadar uzattı.
FED, Acil Kredi Verme Programını 3 Ay Daha Uzattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 28-29 Temmuz olmak üzere iki gün sürecek aylık toplantısına başladı. Bugün küresel piyasalarda yatırımcıların odağında yer alan en önemli konu FED’in Temmuz toplantısında alacağı kararlar oldu.

FED Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü FOMC toplantısında alınan kararı kamuoyu ile paylaşacak. Piyasanın beklentisi büyük ölçüde güvercin tonlu açıklamalar gelmesi yönünde. Faiz oranlarının ise sıfır seviyesine yakın tutulmaya devam etmesi öngörülüyor.

FED, Salı günü yaptığı duyuruda acil borç verme programının 31 Aralık’a kadar uzatıldığını bildirdi.

Federal Rezerv, normalde acil borç verme programını 30 Eylül’de sonlandırmayı planlıyordu. Fakat Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı hasarın telafi edilmesine yardımcı olmak amacıyla, üç ay daha uzatılmasına karar verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada kurulun borç verme tesislerinin; işletmelere, hane halklarına, eyalet ve yerel yönetimlere kredi akışını sağladığı ve piyasanın işleyişini dengeleyen bir sistem üzerine kurulduğu ifade edildi.

Ticari Kağıt Fonlama Tesisi’nin süresinin 17 Mart 2021’de sona ereceği bildirilirken, diğer kredi sağlama tesislerinin süresi 31 Aralık’ta bitecek.

Bunlar arasında; Birincil Bayi Kredi Tesisi, Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite Tesisi, Birincil Piyasa ve İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi, Vadeli Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler Kredisi, Maaş Koruma Programı Likidite Tesisi ve Wall Street Kredilendirme Programı yer alıyor.

ABD’de güncel rakamlara göre 4 milyon 443 bin koronavirüs vakası bulunuyor. Hayatını kaybedenleirn sayısı ise 150 bini aştı.

Goldman Sachs analistleri ABD başta olmak üzere birçok ülkede salgınla mücadele kapsamında yapılan harcamaların, kamu borç yükünü artırdığına dikkat çekti. Bu durumun yakın gelecekte enflasyonun yükselmesine sebep olacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu