Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED 2020 Başkanlık Seçimi Yılında Geçmişteki Alışkanlıklarını Bırakarak Şaşırtabilir!

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) 2020 başkanlık seçimi yılında para politikasının beklemede olduğuna ilişkin sinyal verebileceği tahmin edilirken, bu geçmişine aykırı bir hareket olarak değerlendiriliyor.
FED 2020 Başkanlık Seçimi Yılında Geçmişteki Alışkanlıklarını Bırakarak Şaşırtabilir!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ABD’nin 2020 başkanlık seçimi yılında para politikasının beklemede olduğuna ilişkin sinyal vermesi bekleniyor. Banka eğer bunu yaparsa geçmişine aykırı hareket etmiş olacak. Çünkü FED bundan önceki 10 başkanlık yılının hepsinde para politikasında değişiklik yapmıştı.

Piyasalardaki genel beklentiler FED Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yüksek ihtimalle para politikasının beklemede olduğuna yönelik mesaj vereceği yönünde. Böylelikle bankanın 2020 yılı genelinde herhangi bir eylemde bulunmaktan uzak duracağı beklentilerinin güçlenmesi sağlanacak.

Eğer Powell kendisinden beklenen bu söylemi gerçekleştirirse, 2020 ABD başkanlık seçiminde tarihi bir aykırılık yapılmış olacak.

Powell'dan Beklenen Söylem2016 yılı Kasım seçimlerine dek faiz artırımına gitmeyen FED’in son 10 yıl içindeki başkanlık seçimlerinin hepsinde politika değişikliği yapmış olması, bundan sonrakilerde de aynı yolu izleyeceğine ilişkin beklentilerin kendiliğinden oluşmasını sağladı.

FED, 2012 yılında sıfır seviyesinde bulunan gösterge faizinde herhangi bir değişiklik yapmamıştı. Fakat Eylül’de geniş çaplı varlık alım programlarının üçüncü turunu bildirdi. Konuyla ilgili Washington’da Cornerstone Macro’dan görüş bildiren Roberto Perli, geçmişe dönüp bakıldığında FED’in yapması gereken her şeyi yaptığını açıkladı.

Bundan önceki bütün seçim yıllarında bankanın üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini savunan Perli, bağımsızlık ve kredibilite koruyabilmenin yetkililere doğru gelen adımların atılmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

FED’in bu zamana kadar farklı eleştirilere maruz kaldığını anımsatan Perli, atılan adımlarla bunlardan korunmanın ne yazık ki mümkün olmadığını söyledi.

Roberto PerliABD’nin eski Başkanı George H.W. Bush, o dönemler FED Başkanlık koltuğunda oturan Alan Greenspan’i daha sert faiz indirimleri yapmaması yönüyle eleştirmiş ve kendisine yeniden seçime mal olduğu için suçlamıştı.

Fakat son dönemlerde FED’in izlediği yolun ülke ekonomik görünümünün mecburi sonuçları olduğunu ortaya çıkarması, büyük bir önem taşıyor. Çünkü Trump eline geçen her fırsatta Powell’ı ve FED’i faizleri indirmesi için sıkıştırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu