Paylaşım

FED 2016 Eylül’de Yüzde Kaç İhtimalle Faiz Arttıracak?


 

Goldman Sachs, FED’in Çarşamba günü gerçekleşecek olan Eylül toplantısıyla ilgili olarak ne düşünüyor? Merak edilenler ve ayrıntılar haberimizde;

Küresel piyasalarda bu işlem haftasında dikkatler, iki önemli merkez bankası toplantısına çevrilmiş durumda. Bunlar; Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve ABD Merkez Bankası (FED) toplantıları. Bilindiği üzere BOJ, eksi faiz uygulaması yürütüyor. FED ise geçen yılın Aralık ayından bu yana faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuyor. FED yetkilileri bu yılın başında yaptıkları değerlendirmelerde, kademeli faiz artırımı uygulayacaklarını dile getirmişlerdi. Ancak yetkililerin açıklamalarının aksine FED, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında küresel risk ve endişe vurgusu yaptılar ve faiz artırımını pas geçtiler.

“FED Eylül’de yüzde 40 ihtimalle faiz artırır”

FED’in faiz artırımını ertelemeye devam ettiği bu günlerde, 1869 yılında New York merkezli olarak kurulan yatırım bankası Goldman Sachs, FED’in Eylül toplantısıyla ilgili öngörülerini kamuoyuna açıkladı. Açıklanan verilere göre; banka, FED’in bu Çarşamba günü gerçekleştireceği Eylül toplantısıyla ilgili olarak faiz artırma ihtimalinin yüzde 40 olduğunu belirtiyor. Hatırlanacağı üzere banka, geçen ay FED’in Eylül ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 50 olarak açıklamıştı. Böylelikle FED’in Çarşamba günü faiz artırımına gideceğine yönelik beklentiler gerilemiş oldu.

“Aralıkta faiz artırım ihtimali yüzde 30”

Goldman Sachs Ekonomisti Jan Hatzius, FED’in Eylül toplantısıyla ilgili olarak bugün önemli açıklamalarda bulundu. Hatzius yaptığı açıklamada; FED yetkililerinin Çarşamba günkü toplantı öncesi ipucu vermekten çekindiklerini ve bu durum karşısında faiz artırım beklentilerinin giderek düştüğünü söyledi. Ayrıca piyasaların faiz artırımını düşük fiyatlamasının, FED yetkilileri için sorun teşkil etmediğini belirten Hatzius; böylelikle Eylül’de bir sürprizle karşılaşılmayacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Hatzius, FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 30 olarak gördüklerini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın