Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FAO Gıda Fiyat Endeksi Bir Alt Grup Hariç Hepsinde Yükseldi

Küresel gıda fiyatları Ocak ayında da artışını sürdürürken, et ve tahıl grubunda çok fazla değişim olmadı. Güncel rakamlar haberin ayrıntılarında;
FAO Gıda Fiyat Endeksi Bir Alt Grup Hariç Hepsinde Yükseldi
Yorum

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bugün Ocak ayına ait gıda fiyat endeksi sonuçlarını açıkladı. Endeks, bir önceki aya göre yüzde 1,1’e denk gelen 1,5 puanlık artışla 135,7 oldu. Açıklamada, dünya gıda fiyatlarının büyük ölçüde bitkisel yağ grubundaki artışın etkisiyle yükseldiği belirtildi.

Alt Endekslerden Tek Düşüş Şeker Grubunda Oldu

FAO Gıda Fiyat Endeksi
Kaynak: FAO

Şeker fiyat endeksi art arda iki aydır düşüş gösterdi. Endeks, 2022’nin ilk ayında, yüzde 3,1 yani 3,7 puan azalarak 112,8’e indi. Bu durumun Hindistan ve Tayland’daki hasat zamanının iyi gitmesinden ve olumlu üretim beklentilerinden kaynaklandığı ifade edildi.

Bitkisel yağ fiyat endeksi 185,9 ile tüm zamanların en yükseğine ulaştı. 2021 yılının aynı döneminde 138,9 değerinde gelen endeksin aylık değişimi yüzde 4,2 artış şeklinde oldu. Alt gruplar bazında bakıldığında; soya, ayçiçeği tohumu ve hurma yağındaki artışın dikkat çektiği söylendi.

Palm yağı fiyatlarının üretimin azalmasından destek bularak, yeniden yükselişe geçtiği belirtildi. Soya fiyatlarının ise Hindistan’daki ithalatın artmasıyla arttığı aktarıldı.

FAO tahıl fiyat endeksindeki aylık artış oranı yüzde 0,1 ile sınırlı düzeyde oldu. Bir önceki ay 140,5 olan tahıl fiyat endeksi, Ocak’ta 140,6’ya çıktı. Avustralya ve Arjantin’de arzın artmasıyla, dünya buğday fiyatlarında yüzde 3,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Diğer yandan üretici ülkelerde yaşanan kuraklık, mısır fiyatlarına yüzde 3,8 artış olarak yansıdı. 2022 tahminlerinde kuzey yarımkürede olumlu hava koşulları nedeniyle buğday ekimlerinin artmasının beklendiği bildirildi.

Süt ürünlerine bakıldığında, yüzde 2,4 artan fiyat endeksinin 132,1 puana çıktığını görüyoruz. 5 aydır ara vermeden artış gösteren süt fiyatları endeksi, geçen yıl bu zamanlar 111,2 seviyesindeydi.

Küresel et fiyatları aylık bazda çok fazla değişim göstermedi ancak yıllık artış oranı yüzde 17,3 oldu. Aralık ayında 112,3 olan et fiyat endeksi, Ocak’ta 112,6 puana yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu