Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Açıklayan İngiltere Merkez Bankası: 10 Yıl İçindeki En Zayıf Büyümeyle Karşı Karşıyayız

Politika faizinde değişikliğe gitmeyen İngiltere Merkez Bankası, ülkenin küresel finansal krizden bu yana en düşük büyümeyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Detaylar aşağıda;
Faiz Açıklayan İngiltere Merkez Bankası: 10 Yıl İçindeki En Zayıf Büyümeyle Karşı Karşıyayız
Yorum

İngiltere Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0.75’te, varlık alım programını ise 435 milyar sterlinde tuttuğunu açıkladı. Aralık ayı toplantısında da oranları beklentilerle uyumlu şekilde sabit tuttuğunu açıklayan BOE’nin kararı, yine beklentilerle doğru yönde geldi. Bununla birlikte İngiltere Merkez Bankası, yatırımların düşmesine ve belirsizliğin artmasına dikkat çekerek büyüme tahminini de yüzde 1.7’den yüzde 1.2’ye çekti.

Brexit’in ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin arttığını vurgulayann kurum ayrıca enflasyonun önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte geçici olarak yüzde 2 seviyesindeki hedefin altına düşeceğini belirtti. Brexit belirsizliğini ve küresel yavaşlamayı suçlayan BOE, İngiltere’nin 10 yıl içindeki en zayıf ekonomik büyümesini kaydetme yolunda ilerlediğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Mark Carney başkanlığındaki dokuz üyeli Para Politikası Komitesi’nin faiz oranlarını oy birliğiyle yüzde 0.75’te bırakmasının ardından sterlin de düşüş gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sabit Tuttu, Büyüme Tahminini Sert Düşürdüİngiltere Merkez Bankası’ndaki politika yapıcılar; “İngiltere’nin ekonomik büyümesi 2018’in sonunda yavaşladı ve 2019’un başında daha da zayıfladı” dedi. Ve bu yavaşlamanın temel olarak yurtdışındaki daha ılıman aktiviteyi ve evdeki Brexit belirsizliklerinin daha büyük etkilerini yansıttığını dile getirdi. BOE’nin 2019 ekonomik görünümünü Perşembe günü yüzde 1.2’ye düşürmesi de dikkat çekti çünkü daha Kasım ayında yüzde 1.7’lik öngörülüyordu ve söz konusu revizyon 2016’daki Brexit referandumundan hemen sonraki dönemden bu yana büyüme tahminlerinin en büyük kesintisine işaret ediyordu.

Aynı zamanda bu İngiltere Merkez Bankası’ndaki politika yapıcıların şu anda küresel finansal krizden bu yana İngiltere’deki en yavaş büyümeyi beklediği anlamına geliyordu.

 İngiltere Merkez Bankası: 10 Yıl İçindeki En Zayıf Büyümeyle Karşı KarşıyayızDiğer taraftan, 2020 için genel ekonomik büyümenin yüzde 1.7’den yüzde 1.5’e düşmesi bekleniyordu. Daha da fazlası İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, düşen petrol fiyatlarının yakın vadede enflasyonu yüzde 2 hedefinin altına çekeceğini aktardı.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası euro bölgesinde bir yavaşlama olduğunu kabul etti ve Çin de son 28 yılın en düşük hızını kaydettikten sonra ekonomisini canlandırmak için uğraşıyordu. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı ve ekonomik projeksiyonları Başbakan Theresa May’in Brüksel’deki AB liderleriyle buluştuğu sırada geldi.

Mark Carney bugün düzenlediği basın toplantısında; “Brexit’in sisi, finansal piyasalarda gerginlik yaratıyor” diyerek İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız şekilde ayrılmasının önemli ölçüde ekonomik küçülmeye neden olabileceğini belirtti. Ekonominin daha da yavaş büyümesi durumunda ise bir ya da iki negatif çeyrek ihtimalinin artabileceğini aktardı. Brexit belirsizliğinin konut piyasası ve tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler yarattığının da üzerini çizen Carney, ekonomi için kilit faktörün Brexit anlaşmasının şekli olacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu