Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Libra’sı İsviçre’de Ödeme Lisansına Başvuracak

Facebook’un tartışmalı kripto parası Libra’yı denetlemekten sorumlu olan grup, bugün İsviçre’de bir ödeme lisansı için başvuru yapacağını açıkladı.
Facebook’un Libra’sı İsviçre’de Ödeme Lisansına Başvuracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Facebook’un geçtiğimiz aylarda tanıttığı ve kısa sürede tüm dünyanın haberdar olduğu kripto parası Libra’yı denetlemekten sorumlu grup The Libra Association, bugün İsviçre’de bir ödeme lisansı için başvuru yapacağını açıkladı.

Cenevre merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş basın açıklamasında, kripto para biriminin İsviçre kuralları altında nasıl düzenleneceğini netleştirmek için İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu’na başvuracağını belirtti.

Haberler, ABD’li milletvekillerinin ve düzenleyicilerin tepkilerine rağmen Libra Association’un İsviçre’yi ana denetim otoritesi yapma konusunda kararlı olduğunu gösterdi.

Facebook’un Libra’sı İsviçre Ödeme LisansıKurum basın açıklamasında, yeni kurulan Libra Association’un ev olarak İsviçre seçiminin ardında ülkenin rolünü uluslararası kuruluşlar için bir çekirdek olarak kullanmanın bulunduğunu bildirdi. The Libra Association’un Libra adı verilen önerilen dijital para birimini denetlemekle görevli bağımsız bir kar amacı gütmeyen kuruluş olduğu hatırlatıldı.

Organizasyonun kurucu üyeleri arasında Facebook ve Visa, Mastercard, PayPal dahil 27 şirket yer alıyor.

Facebook’un Libra’sı İsviçre’de Ana Yönetim Otoritesi Yapmaya KararlıFacebook’a göre dijital para biriminin hedefi, insanların dünya çapında daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle para transferi yapmasını sağlamakken regülatörler kara para aklama, finansal istikrar ve terör finansmanı gibi gerekçelerle Libra’ya kuşkuyla bakıyorlardı.

Diğer taraftan İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) da ödeme sistemlerinin otomatik olarak en yüksek uluslararası kara para aklama önleme standartlarına tabi olduğunu savundu. FINMA tartışmalı kripto paraya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Libra ödeme tokenlerinin ihracı nedeniyle, Libra projesi tarafından planlanan hizmetler açıkça sade bir ödeme sisteminin de ötesine geçecektir ve dolayısıyla ek şartlara tabi olacaktır.”

Projenin bir ödeme sistemi lisansına ihtiyacı olacağını ve banka benzeri riskleri dikkate almak için ek kurallara tabi tutulacağını vurgulayan FINMA, ödeme sistemi lisansı verilmesi için gerekli bir koşulu rezerv yönetimi ile ilgili getirilerin ve risklerin tamamen Libra Association tarafından taşınması olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu