Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat PMI Eylül’de Gerilerken, İstihdamda 31 Ayın En Büyük Artışı Gerçekleşti

İSO imalat PMI Eylül ayında 52,8’e geriledi. Ancak endekste yer alan 10 sektörün büyük kısmında iyileşme sürerken, salgın sonrası toparlanmanın devam ettiği görüldü.
İmalat PMI Eylül’de Gerilerken, İstihdamda 31 Ayın En Büyük Artışı Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit verilerinden elde edilerek hazırlanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) aylık sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre Eylül ayında üretim artmaya devam etse de büyüme hızında yavaşlama oldu.

Türk lirasındaki değer kaybı enflasyonist baskıları artırdı. İmalat sektöründeki büyüme son dört ayın en düşük seviyesinde gerçeklese de olumlu tabloyu korumaya devam etti.

Eylül ayında üretim ve yeni sipariş endekslerindeki büyüme dördüncü ayına taşındı.
İmalat PMI Eylül'de Geriledi
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Aylık raporda yer alan bilgiye göre imalat PMI Eylül ayında gerilese de koronavirüs salgınının yarattığı daralmanın ardından toparlanmanın devam ettiği söylendi.

Ancak Türk lirasının majör para birimleri karşısında değer kaybının hızlanmasıyla girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatlarında artış olduğu hatırlatıldı.

Endekste yer alan 10 sektörün çoğunda faaliyet koşullarının iyileştirmeyi devam ettirdiği fakat bazı konularda risklerin mevcut olduğu belirtildi.

Geçen ay en fazla büyüme gerçekleştiren sektörlerin başında kimyasal, ana metal, plastik ve kauçuk yer alırken; gıda, giyim ve deri ürünleri gibi alanlarda yavaşlama olduğu açıklandı.

İSO aylık raporuna göre Eylül’de işe alımlarda artış oldu.
İstihdam Sert Yükseldi
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Son iki yılın en yüksek oranda istihdamının gerçekleştiği dönemde işe alımlardaki iyileşme dört aydır aralıksız devam etmiş oldu. Ankete katılanların %15’i çalışan sayısında artış olduğunu, bunun da yeni siparişlerdeki büyümeden kaynaklandığını söyledi.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, geçen ayın raporunda en dikkat çekici gelişmenin istihdam tarafındaki artış olduğunu dile getirdi.

Salgın etkisiyle meydana gelen daralmanın ardından başlayan iyileşmenin sürdüğü, imalatçıların da istihdamı yeniden büyütmek için yatırım yapmaya istekli olduklarını söyledi.

Salgın tehdidinin halen devam ettiğini belirten Harker, firmaların yılın son çeyreğinde de eğilimlerin pozitif kalmasını ümit edeceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu