Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistlere Göre Eylül-Ekim Aylarında Enflasyonda Tek Haneli Rakamları Görmek Mümkün!

Ekonomistler bugün açıklanan enflasyon rakamlarından yola çıkarak gelecek aylara ilişkin bazı tahminlerde bulundu.
Ekonomistlere Göre Eylül-Ekim Aylarında Enflasyonda Tek Haneli Rakamları Görmek Mümkün!
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamlarını bu sabah açıklamıştı. Veriler incelendiğinde TÜFE’nin aylık bazda %1,36 arttığı görülürken, bunun yanında yıllık TÜFE ise beklentilerle uyumlu olarak %15.72 seviyesinden %16.65’e çıkmıştı.

TCMB’nin yeni Başkanı Murat Uysal 425 baz puanlık faiz indirimi uygulamasına rağmen bugün açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin biraz altında geldi.

Açıklamanın ardından bazı uzmanlar Bloomberg HT’ye Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun önümüzdeki dönemlerde tek haneli rakamlara düşeceğini öngören ekonomistler buna rağmen ilerisi için yeniden yükselişin mümkün olabileceğini belirtti.

Son zamanlarda yapılan zamların enflasyonda artışa sebep olduğunu belirten uzmanlar, Eylül-Ekim aylarında tek haneli rakamlara düşüş meydana gelebileceğini düşünmekle birlikte risklere işaret etti.

Yapılan Zamlar Enflasyonda Artışa Sebep OlduBilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ege Yazgan Eylül ve Ekim aylarında daha iyi enflasyon rakamları görülebileceğini düşünüyor. Temmuz ayı verilerini değerlendiren Yazgan, enflasyon ve çekirdek enflasyondaki yükselişe dikkat çekerek kurdaki dalgalı seyrin fiyatlara yansıdığını savundu.

Bununla birlikte çekirdek enflasyon üzerindeki etki dikkate alındığında kur artışındaki dalgalanmanın en aza indirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Tek haneli rakamları görmenin mümkün olduğunu belirten Yazgan, ardından baz etkisinin yol olmasıyla yeniden yükseliş görülebileceğini kaydederken dalgalı kurun enflasyon üzerinde bir etki yarattığını, oynaklığın aza inmesinin önemli olduğunu açıkladı. Ağustos’ta baz etkisinin mevcut olduğunu belirtti.

Econs Danışmanlık Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk, enflasyonda Mayıs’ta görülen aşağı yönlü trende dikkat çekti.

Enflasyonda Mayıs'ta Aşağı Yönlü Riskler GörülmüştüYükseltürk, enflasyonun Temmuz’da ÖTV indirimlerinin ortadan kalkması ve elektrik ile doğal gaza yapılan zamlardan etkilendiğini belirterek, %17’ye yakın bir rakam beklediğini ifade etti. Maliyet enflasyonundan kaynaklı baskıların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Açıklamalarını sürdüren Yükseltürk Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyonda düşüş öngördüğünü belirtti ve Ekim ayından sonra asıl trendin görüleceğini söyledi. Şu durumda rakamların beklentilerle uyumlu geldiğini açıklayan Yükseltürk, ardından tıpkı Yazgan gibi Eylül’de tek haneli rakamların görülebileceğini aktardı. Kur şoku olmaması durumunda 2019 yılı kapanışının %14 oranında enflasyon ile yapılabileceğini söyledi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü açıklamalarında faizlerin düşüş eğiliminde olduğunu söylemiş, bununla birlikte enflasyonda daha düşük rakamların görüleceğini belirtmişti. Ayrıca Erdoğan, ekonomide görülen tüm sorunların faiz indirimiyle çözüme kavuşacağını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu