Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vadesine 1 Yıldan Az Kalan Kısa Vadeli Dış Borç 182,5 Milyar Dolar Oldu

TCMB verilerine göre Eylül ayı itibarıyla kısa vadeli dış borç miktarında %8,8 oranında artış gerçekleşti.
Vadesine 1 Yıldan Az Kalan Kısa Vadeli Dış Borç 182,5 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül 2020 dönemine ait kısa vadeli dış borç istatistiklerini açıkladı. Buna göre Eylül ayında 2019’un sonuna kıyasla kısa vadeli dış borç stoku %8,8 oranında artış göstererek 134 milyar dolara çıktı.

Söz konusu dönemde bankaların dış borç stoku %1,9 artışla 57.1 milyar dolara yükselirken, diğer sektörlerinkinde %4,8 oranında düşüş gerçekleşti. Bankalar hariç diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku 55.9 milyar dolara geriledi.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre bankaların yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu, 2019 sonuna göre %21,4 daha fazla oldu.
Eylül Dış Borç Stoku
Kaynak: TCMB

Eylül sonu itibarıyla bankaların yurt dışından kullandığı kısa vadeli kredi miktarı 9.3 milyar dolara yükseldi. Bankalar hesaplara katılmadan yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %1,7 artışla 21.4 milyar dolar oldu.

Öte yandan yurt dışı yerleşiklerin bankaların mevduatı %15,6 azalarak 11.5 milyar dolara geriledi.

Bu bankaların Türk lirası cinsinden mevduatları ise 2019 sonuna kıyasla %8,7 artışla 14.8 milyar dolar seviyesine yükseldi. Diğer sektörlerin ithalat borçları %0,1’lik artış göstererek 50,7 milyar dolar oldu.

Borçlu bazında incelendiğinde kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borç stoku %4,7 oranında artışla 26,2 milyar dolara ulaştı. özel sektörün borcu ise bu Eylül itibarıyla %3,3 düşüşle 86,8 milyar doları kaydetti.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 182,5 milyar dolar oldu.
Kısa Vadeli Borcun Döviz Türlerine Göre Dağılımı
Kaynak: TCMB

Bu borç miktarının 15,1 milyar doları yurt içi yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından meydana geldi. Toplam borcun içinde Merkez Bankası’nın payı %11,5, kamunun %22,6 ve özel sektörün %65,9 oldu.

Alacaklı olarak bakıldığında parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borç %27 artışla 57,0 milyar dolara yükselirken, parasal olmayanlara yapılan borç %2 azalarak 75,9 milyar dolara geriledi. Geçen yılın sonundaki verilerle karşılaştırma yapıldığında kısa vadeli tahvil ihraçları neredeyse sekiz kat artarak 502 milyon dolara ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu