Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Verimlilik PMI Eylül’de 50,9’a Geriledi

Euro Bölgesi'nde verimlilik PMI Eylül'de 50 eşiğinin üzerinde kalsa da Nisan ayından bu yana en yavaş oranda genişledi.
Euro Bölgesi Verimlilik PMI Eylül’de 50,9’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, Euro Bölgesi için son verimlilik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporunu yayımladı.

Buna göre IHS Markit’in ulusal üretim ve hizmet PMI anket verilerinden derlenen Euro Bölgesi Verimlilik PMI Eylül’de 50,9 oldu. Ardışık altıncı ayında 50 eşiğinin üzerinde kaldı. Ancak, Ağustos ayındaki 51,7’den düştü.

Eylül ayı Euro Bölgesi özel sektöründe yalnızca marjinal verimlilik artışları gördü.
Euro Bölgesi Verimlilik PMI
KAYNAK: IHS Markit

Üreticiler ve hizmet sağlayıcılar, üretkenlikte daha zayıf artışlar kaydetti. Fransa ve Almanya, işgücü verimliliğinde yenilenen bozulmalar bildirirken İtalya’da büyüme beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

Fransa’da Verimlilik PMI 49,8 olurken Almanya’da aynı seviyede gerçekleşti. İtalya’da ise 52,3 oldu.

Kompozit düzeyde, yalnızca İtalya üretkenlikte bir artış gördü. Eylül ayı PMI verileri, istihdamdaki ılımlı bir artışın, çıktıda belirgin bir genişlemeyi desteklediğini gösterdi.

Alt sektör düzeyinde, İtalya’da işgücü verimliliğindeki iyileşme, imalat ve hizmetler genelinde geniş tabanlıydı. Fransa, beş ay içinde özel sektör verimliliğinde ilk düşüşü kaydetti.

Bununla birlikte, hizmet sağlayıcılardaki büyüme imalattaki daralmayı kısmen dengelediğinden, azalma oranı yalnızca küçüktü. Yılın üçüncü çeyreğine bir bütün olarak bakıldığında, Euro Bölgesi özel sektöründeki verimlilik artışı oranı ikinci çeyrekte görülenle eşleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu