Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Toparlanması Sürerken 3. Çeyrekte %2 Büyüme Bekleniyor

Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık Eylül’de yükselirken toparlanmanın yolunda olduğu söylendi.
Euro Bölgesi Toparlanması Sürerken 3. Çeyrekte %2 Büyüme Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık göstergesi, Ağustos ayındaki 117,6’ya kıyasla Eylül 2021’de 117,8’e yükseldi.

En son okuma, esas olarak tüketiciler arasındaki iyimserlikle desteklenen 116,9’luk piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

Eylül ayına yönelik ekonomik duyarlılık göstergesi raporunun ardından yayımlanan ING notu, toparlanmanın sağlam şekilde yolunda olduğunu savundu.
Euro Bölgesi Toparlanma
KAYNAK: Eurostat

Arz kesintileri, işgücü piyasasındaki kıtlıklar ve artan enerji fiyatları gibi zorluklara rağmen Euro Bölgesi ekonomik duyarlılığının Eylül ayında sürpriz bir artış kaydettiği belirtildi. Aynı zamanda tüketici güveninin, iyileşen işgücü piyasası beklentileriyle bu ay güçlü bir şekilde yükseldiği aktarıldı.

İstihdam beklentileri endeksi 0,8 puan artarken, bu beklentiler güçlü işe alım niyetleri ile doğrulandı.

Bununla birlikte, yükselen enerji fiyatlarının önümüzdeki aylarda tüketici duyarlılığını ne ölçüde etkileyeceğinin hala soru işareti olarak kaldığına dikkat çekildi.

Yüksek oranda ithal edilen enerjiyle, yüksek gaz ve petrol fiyatlarının gelir üzerinde olumsuz etkisinin olabileceği ve iç tüketime zarar verebileceği bildirildi. Notta toparlanmaya ilişkin iyimserlik şu sözlerle anlatıldı:

“İyileşmenin yavaşlamak üzere olduğundan korkanlar, bugünün rakamlarıyla güven tazelemeli, Euro Bölgesi toparlanması hala çok fazla ivmeye sahip.”

Üçüncü çeyrek büyümesinin önceki çeyreğe göre yüzde 2 artışa güçlü olacağını tahmin eden ING, yine de dördüncü çeyrekten itibaren bir yavaşlama beklediklerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu