Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Mayıs’ta Beklentiden Kötü Düştü

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi için Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı.
Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Mayıs’ta Beklentiden Kötü Düştü

Eurostat verilerine göre 2021’in beşinci ayında sanayi üretimi aylık bazda yüzde 1 düştü.

Beklenti Nisan’daki yüzde 0,8 artışın ardından sanayi üretiminin yüzde 0,2 düşmesi yönündeydi. Yıllık bazda ise yüzde 20,5 artış oldu. Beklenti yüzde 22,2 artış yönündeydi Nisan’da yüzde 39,3’lik artış olmuştu.

Nisan artışı düşük baz yılı ve devam eden ekonomik toparlanma nedeniyle rekor seviyeyi temsil etmişti.
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Mayıs 2021
KAYNAK: Eurostat

Mayıs 2021’de Euro Bölgesi’nde Nisan 2021’e kıyasla, dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 2,3, enerji yüzde 1,9, sermaye malları yüzde 1,6 ve ara malları üretimi yüzde 0,2 azaldı.

Dayanıklı tüketim malları üretimi ise yüzde 1,6 arttı.

Verilerin mevcut olduğu AB üye devletleri arasında en büyük düşüşler Romanya (%-8,5), Yunanistan (%-4,7) ve İrlanda’da (%-4,6) kaydedildi. En yüksek artışlar Litvanya (+%7,7), Macaristan (+%3,4) ve Finlandiya’da (+%2,2) gözlendi.

Mayıs 2021’de Euro Bölgesi’nde önceki yıla kıyasla dayanıklı tüketim ürünleri üretimi yüzde 37,6, sermaye malları üretimi yüzde 27,6, ara malları üretimi yüzde 24,1, dayanıksız tüketim malları üretimi yüzde 9,7 ve enerji üretimi yüzde 7,1 arttı.

19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’yı içermektedir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum