Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kış Belirsizliği Altındaki Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Ekim’de %2,1 Arttı

Euro Bölgesi sanayi üretimi Ekim’de yüzde 2,1’lik artış kaydederken bundan sonra imalatı neyin beklediği sorgulandı. İşte kış belirsizliğiyle karşı karşıya olan verilerin detayları;
Kış Belirsizliği Altındaki Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Ekim’de %2,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Eurostat tarafından yayımlanan verilere göre Euro Bölgesi sanayi üretimi Eylül ayında %0,1’lik mütevazı büyümenin ardından Ekim’de aylık bazda %2,1 arttı. Bu okuma, %2’lik piyasa beklentisinin hafifçe üzerinde geldi. AB’de ise sanayi üretimi yüzde 1,9 arttı.

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat’ın tahminlerine göre Ekim 2019’a göre Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi yüzde 3,8; Avrupa Birliği’nde ise yüzde 3,1 düşüş oldu. Eylül 2020’de sanayi üretimi Euro Bölgesi’nde %0,1 ve AB’de %0,3 büyüdü. Ekim 2020’de Euro Bölgesi’nde, Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında sermaye malı üretimi %2,6, ara malı %2,1, enerji %1,8 ve dayanıklı tüketim malı üretimi %1,5 artarken dayanıksız tüketim malları üretimi değişmedi.

AB’de sermaye malı üretimi %2,6, ara malı %2,1, dayanıklı tüketim malı üretimi %1,3 ve enerji %1,2 artarken dayanıksız tüketim malı üretimi %0,4 düştü.
 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Ekim’de %2,1 Arttı
Kaynak: Eurostat

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında en yüksek artışlar Belçika‘da (+%6,9) Almanya’da (+%3,4) ve Slovenya’da (+%3,1) kaydedildi. En büyük düşüşler Danimarka (%-5,8), Yunanistan (%-3,0) ve Litvanya’da (%-1,7) gözlendi. Ekim 2020’de Euro Bölgesi’nde, Ekim 2019 ile karşılaştırıldığında sermaye malı üretimi %8,2, dayanıksız tüketim malı %2,1 ve ara malı üretimi %1,3 azaldı.

Dayanıklı tüketim malı üretimi %0,3 ve enerji ise %0,1 arttı. AB’de sermaye malı üretimi %7,1, dayanıksız tüketim malı %2,4, enerji %1,5 ve ara malı üretimi %0,5 azalırken, dayanıklı tüketim malı üretimi %2,3 arttı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında, endüstriyel üretimdeki en büyük düşüş İrlanda (%-15,5), Danimarka (%-9,2) ve Fransa’da (%-4,3) kaydedildi. En yüksek artışlar Belçika (+%5,4), Polonya (+%3,4) ve Hırvatistan’da (+%2,8) görüldü.

Veriler üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Bert Colijin; Euro Bölgesi sanayi üretiminin Ekim artışıyla pandemi öncesi seviyelerin sadece %-3,5 altında kaldığını söyledi.
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Üye Devletler
Kaynak: Eurostat

Ancak kış belirsizliğiyle endüstriyel üretimde bir düşüş daha görülebileceğini sözlerine ekledi. “Veriler, Ekim ayındaki endüstriyel üretimin aylık %2,1 arttığını gösterirken Euro Bölgesi endüstrisinin ikinci Covid-19 dalgasının etkisine karşı bağışıklığını sürdürdüğünü gösteriyor” diyen Colijin, dayanıksız tüketim malları için istikrarlı bokuma haricinde tüm üretim kategorilerinin Eylül’e göre arttığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Asıl soru, bundan sonra ne olacağı. Bazı ülkelerde daha sıkı kısıtlamaların yürürlüğe girmesiyle, yeni yıla giriş imalatın daha da yavaşlayacağını veya yeniden daraldığını görebilir. İlk kilitlemede görüldüğü gibi benzer düşüşler beklemiyoruz ancak üretimdeki toparlanmanın kaderi kış ayları için çok daha belirsiz hale geldi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu