Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde PMI Verileri Temmuz’da Son 2 Yılın En Yükseğine Çıktı

Tahminlerden çok daha hızlı büyüme gösteren Euro Bölgesi’nde, satın alma yöneticileri endeksi son beş aydır ilk kez yükseldi.
Euro Bölgesi’nde PMI Verileri Temmuz’da Son 2 Yılın En Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Cuma günü yayımlanan verilere göre Euro Bölgesi’nde Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Temmuz ayında iyileşme gösterdi.

Almanya ve Fransa’da verilerin iyi gelmesinin etkisiyle yükseliş gösteren PMI, aynı zamanda bölgede coronavirüsün yaratığı olumsuzlukların etkisinin yavaş yavaş telafi edildiğini gösterdi.

Euro Bölgesi PMI kompozit çıktı endeksi 54,8 ile son 25 ayın en yükseğine ulaştı.

Endeks Haziran ayında 48,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Pandemi etkisiyle Mart ve Nisan aylarında sert gerilemişti. Temmuz ayında son beş aydır ilk kez yükselen PMI verileri, 54,8 ile aynı zamanda iki yıldan fazla bir dönemin de en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Söz konusu dönemde hizmet sektörü PMI 51 beklentisine karşın 55,1 geldi. Haziran ayında 48,3 olan hizmet faaliyetleri endeksi de son 25 ayın en yükseğini kaydetti.

Haziran’da 48,9 olan Euro Bölgesi imalat PMI çıktı endeksi Temmuz’da 54 seviyesine çıkarak, son 23 ayın en yükseğine ulaştı. Bir önceki ay 47,4 gelen imalat PMI ise 19 ayın en yükseğine çıkarak 51,1 olarak gerçekleşti.

Flash Kompozit Çıktı Endeksi, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yükseldi.
Flash Kompozit Çıktı Endeksi Verileri
Kaynak: Markit Economics

Temmuz ayında genel olarak kısıtlamaların kaldırılmasının ekonomide toparlanma sağlaması, yeni siparişleri ve satışları artırması veriler üzerinde pozitif etki yarattı. Yapılan açıklamada Covid-19 salgınının yayılma hızını yavaşlatmak için konulan kısıtlamaların kaldırılmasının, ticari faaliyetleri artırdığı ifade edildi.

Söz konusu dönemde iş kayıplarının da azaldığına dikkat çekildi. Temmuz ayında Flaş IHS Markit Euro Bölgesi Kompozit PMI, en düşük 13,6 seviyesini kaydetmişti. 2018 yılının Haziran ayından bu yana en büyük aylık üretim artışı ile bölge ekonomisinde toparlanma olacağına dair iyimserliği artırdı.

IHS Markit baş işletme ekonomisti Chris Williamson, ekonominin yeniden açılmasıyla taleplerin artış gösterdiğini ve iş kayıplarının azaldığını söyledi. Öte yandan daha önce gerçekleşen iş kayıplarının aşağı yönde risk teşkil etmeye devam ettiğini dile getirdi.

Talebin önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceğini söyleyen Williamson, birçok firmanın artış olsa bile yetersiz kalacağından endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu