Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Özel Sektörü Mart’ta Yeniden Büyümeye Döndü

Euro Bölgesi özel sektör ekonomisi, imalat üretimindeki artışla desteklenerek Mart ayında yeniden büyüme bölgesine girdi.
Euro Bölgesi Özel Sektörü Mart’ta Yeniden Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro bölgesinde aşılama programlarının etkisiyle ekonomilerin yeniden açılması gündeme gelirken, imalat üretiminde toparlanma gözlendi. Bu durum ise bölgenin özel sektör ekonomisini destekleyerek Mart ayında yeniden büyüme bölgesine girdiği görüldü.

IHS Markit Euro Bölgesi PMI Bileşik Çıktı Endeksi, Mart’ta 53,2 seviyesine yükselerek 2020 Temmuz’dan bu yana ilk kez büyüme gösterdi.
Euro Bölgesi PMI Bileşik Çıktı Endeksi - Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

2,5 yılda özel sektör üretimindeki en hızlı ikinci artış kaydedilirken, yaklaşık 24 yıllık veri toplama tarihinin en güçlü artışını kaydeden imalat üretimi tarafından desteklendi. Hizmet üretimi ise mevcut 7 aylık daralma dizisinde en düşük oranda da olsa geriledi.

İyileştirilmiş faaliyet tablosu incelendiği zaman, tüm ülkelerin Mart’ta manşet endekslerinde artış gözlendi. Euro bölgesinde geniş bir şekilde büyüme gözlendi. Büyümenin, yeniden canlanan bir imalat ekonomisinin ülkenin sadece üç yıldan uzun bir süre içinde en iyi genel etkinlik performansını elde etmesine yardımcı olan Almanya tarafından yönetildiği anlaşıldı.

Euro bölgesinde sağlam genişleme görülen ülkeler arasında İrlanda da yer aldı. İtalya ise mütevazi bir büyüme gösterirken, İspanya hafif aktivite artışına işaret etti. Üretim, arka arkaya altı aylık düşüşün ardından istikrarlı olmasına rağmen faaliyette bir artış kaydetmeyen tek ülke Fransa oldu.

Euro bölgesinde genel özel sektör faaliyetindeki artışın desteklenmesi, yeni siparişlerdeki artıştan kaynaklandı. Genel olarak yeni satışlar 2,5 yılda en keskin şekilde arttı. Ayrıca 6,5 yılı aşkın veri toplama sürecinde en güçlü oranda yükselen yeni ihracat işi ile hem iç hem de dış pazarlarda talep artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu