Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Özel Sektör Büyümesi Nisan’da Güçlenmeyi Sürdürdü

2021'in ilk çeyreğinde çift dipli resesyon kaydeden Euro Bölgesi'nin Nisan ayına ilişkin hizmet ve özel sektör ekonomisi verileri açıklandı.
Euro Bölgesi Özel Sektör Büyümesi Nisan’da Güçlenmeyi Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, Euro Bölgesi için nihai Nisan ayı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.

Buna göre Hizmet PMI Nisan’da 50,5‘e yükseldi.

Ön okuma 50,3’tü. Kompozit PMI 53,8‘e yükseldi ki ön okumaya göre rakam 53,7 olmuştu.

Euro Bölgesi özel sektör ekonomisinin büyümesi Nisan’da daha da iyileşti.
IHS Markit Euro Bölgesi Kompozit PMI Nisan
Kaynak: IHS Markit

Okuma, geçen Temmuz’dan bu yana en hızlı genişlemeyi ve aynı zamanda iki buçuk yıldan uzun süredir en iyi ikinci genişlemeyi temsil etti. Son anket verileri, hem imalat hem de hizmet sektörlerinde eşzamanlı aktivite kazanımlarını işaretledi.

Almanya, güçlü imalat ekonomisinin desteklediği büyüme ile belirgin bir hızda genişleyerek, genel büyüme açısından bir kez daha başı çekti.

Bu arada İspanya’da hizmet büyümesi iki yıldan uzun süredir en güçlü seviyeye ulaştı. Fransa ve İtalya, Nisan ayında genel özel sektör üretiminde mütevazı bir büyüme kaydetti.

IHS Markit’ten Chris Williamson, Nisan verilerinin Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrekte çift dipli durgunluktan kurtulacağına dair cesaret verici kanıtlar sunduğunu dile getirdi.

Yeni varyantlar olmazsa Covid kısıtlamalarının önümüzdeki aylarda daha da hafifleyeceğini ve bunun da yaz boyunca ivme kazanması gereken hizmet sektöründeki iş faaliyetlerini güçlendireceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu