Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Öncü Kompozit PMI Eylül’de 5 Ayın Düşüğüne Geriledi

Euro Bölgesi'nde öncü Kompozit PMI beklentilerden kötü geldi.
Euro Bölgesi Öncü Kompozit PMI Eylül’de 5 Ayın Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Markit Economics Euro Bölgesi için Eylül ayının öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yayımlandı.

Buna göre Euro Bölgesi Kompozit PMI Eylül’de 56,1’e geriledi. Beklenti 58,5’e düşüş yönündeydi. Ağustos’ta Temmuz ayındaki 15 yıllık zirve olan 60.2 ile karşılaştırıldığında 59’a gerilemişti.

Euro Bölgesi’nde PMI, darboğazların faaliyeti durdurması ve girdi fiyat göstergesinin 21 yılın en yüksek seviyesine ulaşması nedeniyle daha yavaş büyümeye işaret etti.
Euro Bölgesi Kompozit PMI Eylül
KAYNAK: IHS Markit

Rapora göre öncü Hizmet PMI Eylül’de 56,3’e 4 ayın düşük seviyesine geriledi. İmalat PMI 55,6 ile 8 ayın düşük seviyesine geriledi. Euro Bölgesi İmalat PMI 58,7 ile 7 ayın düşük seviyesine geriledi.

Flaş PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Baş Ekonomisti Chris Williamson rapora ilişkin yorumunda Eylül ayının flaş PMI verisinin, keskin bir şekilde yavaşlayan ekonomik büyüme ve keskin bir şekilde yükselen fiyatların istenmeyen bir kombinasyonunu vurguladığını belirtti.

Özellikle imalatta ve şimdi hizmet sektöründe olmak üzere işletmelerin, kısıtlandığını ve genellikle satış ve müşteri kaybettiğini dile getirdi. Şimdilik, genel genişleme oranının yavaşlamasına rağmen sağlam şekilde devam ettiğini ancak büyümenin önümüzdeki aylarda daha da zayıflamasının muhtemel göründüğünü aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu