Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde İşsizlik %8,3’te Kalırken, Bazı Ülkelerde Düşüş Oldu

Açıklanan resmi rakamlara göre Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı Eylül’de, bir önceki aya göre değişiklik göstermedi.
Euro Bölgesi’nde İşsizlik %8,3’te Kalırken, Bazı Ülkelerde Düşüş Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde %12,7 ile ekonomisinde rekor büyüme kaydeden Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı Eylül ayında değişmedi. Söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı %8,3 ile Ağustos ayındaki seviye ile aynı kaldı.

Avrupa Birliği’ndeki işsizlik oranı %7,5 ile bir önceki ayla aynı kalırken, 2019’un aynı döneminde %6,6 olarak gerçekleşmişti. Eylül ayında AB’deki toplam işsiz sayısı 15 milyon 990 bin olurken, bunun 13 milyon 612 bini Euro Bölgesi’nde bulundu.

Ağustos ayına göre işsizlerin sayısı Euro Bölgesi’nde 75 bin kişi daha arttı.
Euro Bölgesi İşsizlik
Kaynak: Eurostat

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayında genç işsizlik oranı Euro Bölgesi’nde %17,1, AB’de %17,6 olarak ölçüldü. Bu oranlar Ağustos’ta %17,8 ve %18,3 olarak gerçekleşmişti. Bu bakımdan 25 yaş altı nüfusta işsizliğin azaldığı görüldü.

Bir önceki ay ile karşılaştırıldığında AB’deki genç işsizlerin sayısı 97 bin, Euro Bölgesi’nde 77 bin azaldı. Bu düşüşün ardından genç işsiz sayısı AB’de 2 milyon 995 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 451 bin oldu.

Yapılan açıklamada bu düşüşün doğru şekilde yorumlanması gerektiği, bazı gençlerin işgücü piyasasında aktif şekilde bulunmaması ve iş aramayı bırakmalarından kaynaklandığı aktarıldı.

Bölge ülkelerinin bir kısmında işsizlik gerilese de kaygı verici düzeyde kalmaya devam etti.
Avrupa Ülkelerinde İşsizlik
Kaynak: Eurostat

Söz konusu dönemde İspanya %16,5 ile en yüksek işsizlik oranına sahip ülke olarak ilk sırada yer aldı. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde %16,26 oranında işsizlik olduğunu açıklamıştı. Eurostat verilerine göre Belçika’da işsizlik oranı %5,1’den %5,2’ye, İrlanda’da %5,2’den %5,4’e, Fransa’da %7,5’ten %7,9’a, Kıbrıs’ta %7,4’ten %8’e, Finlandiya’da %8,2’den %8,3’e yükseldi.

İşsizlik oranının bir önceki ay ile aynı kaldığı ülkeler ve oranlar şu şekilde; Bulgaristan %6,2, Çekya %2,8, Almanya %4,5, Polonya %3,1, Slovenya %4,7 İsveç %9,2 oldu. Öte yandan işsizliğin azaldığı ülkeler de bulundu. Danimarka’da %6,2 olan işsizlik %6,1’e, Hırvatistan’da %8,3’ten %8,2’ye, İtalya’da %9,7’den %9,6’ya, Lüksemburg’da %6,8’den %6,7’ye, Portekiz’de %8,1’den %7,7’ye geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu