Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İnşaat PMI 2021 Yılını 52,9 Seviyesinden Tamamladı

Euro Bölgesi inşaat sektörünün durumunu gösteren PMI verileri 2021 yılını 52,9 seviyesinden genişleme bölgesinde tamamladı.
Euro Bölgesi İnşaat PMI 2021 Yılını 52,9 Seviyesinden Tamamladı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Euro Bölgesi’nin inşaat sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI) anketinin 2021 Aralık sonuçları yayımlandı. Açıklanan verilere göre; Euro Bölgesi inşaat PMI Aralık 2021’de 52,9 seviyesine ulaştı.

Kasım ayında 53,3 seviyesine yükselen inşaat PMI, Şubat 2018’den bu yana görülen en keskin artışını kaydetmişti. Aralık 2021’de 52,9’a gerileyen veri, inşaat faaliyetlerinde daha yumuşak bir artışa işaret etti.

Şirketler, artışı genellikle daha güçlü yeni sipariş büyümesine ve Covid-19 salgını nedeniyle askıya alınan projelerin yeniden başlamasına bağladı. Temel veriler, hem konut yapımında hem de ticari faaliyetlerde sürekli genişlemeye işaret ederken, inşaat mühendisliği çalışmaları mevcut 29 aylık azalma sırasında en yumuşak hızda düştü.

Aralık anket verileri, mevcut büyüme dönemini 10 aya kadar uzatarak, Euro Bölgesi genelinde konut inşaatı faaliyetlerinde sürekli bir genişlemeye işaret etti.
Euro Bölgesi İnşaat PMI Toplam Aktivite Endeksi - Aralık 2021
Kaynak: IHS Markit

Euro Bölgesi ticari bina faaliyeti, Aralık ayında art arda üçüncü ayda da yükseldi ve büyüme oranı Kasım ayına göre büyük ölçüde değişim göstermedi. Bölge genelinde inşaat mühendisliği projelerinde gerçekleştirilen çalışmalar, Aralık ayında yalnızca küçük bir oranda azaldı.

Bölgede inşaat faaliyetlerindeki artışa, İtalyan şirketleri arasında daha da yumuşak bir büyüme oranı kaydederken, Almanya sürekli bir düşüş kaydetti. Düşüş oranı ise mevcut 22 aylık gerileme sırasındaki en yumuşak seviyeye geriledi.

İnşaat şirketlerine verilen yeni siparişler, yıl sonunda Şubat 2019’dan bu yana en hızlı şekilde artış gösterdi. Son veriler, bölge inşaatçılarının personel seviyelerinde daha fazla artışa işaret ederken, istihdam yaratma oranı 4 ayın en düşük seviyesine indi.

İnşaat firmaları, Aralık ayında art arda 12. kez 12 aylık faaliyet görünümüne ilişkin iyimserlik dile getirdi. Bununla birlikte olumlu duygu seviyesi sekiz ayın en düşük seviyesine indi. İnşaatçıların satın alma faaliyetleri ise Aralık ayında 10. kez yükseldi. Artış hızı sağlam kalırken, yedi ayın en hızlısı olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu