Dolar (%0.54) 13.602
Euro (%0.73) 15.429
Sterlin (%0.68) 18.5219
Ons (%0.01) 1814.12
Gram (%0.39) 792.54
Çeyrek (%0.39) 1295.80
THYAO (%-4.95) 26,88
ASELS (%-5.86) 22,80
PETKM (%-9.15) 8,74
EUR/USD (%0.15) 1.1334
USD/JPY (%-0.29) 114.29
EUR/GBP (%0.06) 0.8332
Petrol (%0.88) 85.58
Gümüş (%0.32) 23.567
Bitcoin (%-1.12) 41779.60
Ethereum (%-3.04) 3105.13
Bist100 (%-5.08) 1,979.83

Euro Bölgesindeki İmalat Sektörü Farklılıkları Kısa Vadede Düzelmeyecek

Euro Bölgesi imalat sektörü performansında görülen ülkeler arası ayrılıkların bir süre daha devam edeceği söylendi. En önemli neden ise imalat sektörlerinin yapıları olarak gösterildi.
Euro Bölgesindeki İmalat Sektörü Farklılıkları Kısa Vadede Düzelmeyecek
08 Şubat 2021 | 18:08
Yorum

Dördüncü çeyrekte uygulanan kilitlemelerin etkisiyle gerileyen Euro Bölgesi ekonomisi, hem çeyreklik hem de yıllık bazda küçüldü. Bölge için açıklanan Ocak ayı PMI verileri de ticari faaliyetler düşerken çift dip endişelerinin arttığını gösterdi. Bugün yayımlanan bir ING notu ise Euro Bölgesi’nde ortaya çıkan ayrılıkları ortaya sererek dikkat çekici noktaları vurguladı.

Pandeminin başlangıcında, büyük bir imalat sektörünün bölge ekonomileri için açık bir olumsuzluk olduğu ancak yaz aylarından bu yana imalat sektörünün devam eden sosyal mesafeler ve yeni kilitlenmelerden negatif etkilenmeye devam eden hizmetlerden ayrıldığı belirtildi.

Sadece imalat ve hizmet sektörlerinde bir ayrışma olmadığı aynı zamanda imalat sektörünün kendisinin de ülkeler arasında güçlü bir şekilde farklılaştığı söylendi.
Euro Bölgesi Ekonomi Nisan-Ocak 2021 Arası PMI
Kaynak: ING

Verilerden de anlaşılan bu durumun bir süre daha görülmeye devam edileceği konusunda uyarı yapıldı. Notta da belirtildiği gibi yaz aylarından itibaren Almanya ve İtalya’nın imalat sektörleri genişlemeyi başarırken, İspanya ve Fransa’da sektör negatif bölgeyle mücadele etti. Yılın başlangıcı da söz konusu dinamiği değiştirmedi.

IHS Markit tarafından açıklanan Ocak verilerine göre İtalya İmalat PMI, Aralık’taki 52,8’den 55,1’e çıkarak 34 ayın en yükseğini gördü. IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper da raporda üretimde sürekli bir yükseliş ve yeni işlerin daha hızlı büyümesinin manşet PMI’yı 34 ayın en yüksek seviyesine itmesiyle İtalyan imalatındaki toparlanmanın yeni yılda güçlendiğini belirtti.

Bu arada Almanya İmalat PMI da Ocak’ta 57,1 ile Aralık ayının yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesinden (58,3) gerilese de sağlam bir şekilde büyüme bölgesinde kaldı.
IHS Markit İtalya PMI Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Fakat İspanya ve Fransa’da tam tersi yaşandı. Fransa’da imalat sektörü için durum biraz iyileşirken, İspanya’da sektör daralma bölgesinden kurtulamadı. Fransa’nın Ocak 2021’e ilişkin PMI okuması Aralık’taki 51,1’den Ocak’ta 51,6’ya çıkarken İspanya İmalat PMI Aralık’taki 51’den 49,3’e geriledi.

Bu noktada ING, salgının ciddiyeti ve kilitleme önlemlerinin katılığının Nisan ayındaki oluğun derinliğini açıklamak için ancak bu kadarını yapabileceğini savundu. Çünkü yeni enfeksiyonların sayısı (milyon kişi başına) yaz aylarında Fransa ve İspanya‘da artmaya başlarken, Almanya ve İtalya’da durum böyle değildi.

Yine de bunun hizmet sektörü için daha önemli olduğu ve üretim üzerinde yalnızca sınırlı bir etkiye sahip olması gerektiği aktarıldı. Uzmanlar, farklılaşmanın daha önemli bir faktörünün imalat sektörlerinin yapısı olduğunu söyledi.

Düşünce; “Çin gibi şu anda ekonomik olarak iyi durumda olan ülkelere ihraç edilebilecek çok sayıda ürün üreten ülkeler, daha güçlü ve daha istikrarlı bir performans göstermiştir” ifadeleriyle açıklandı. Bu ülkelerin imalat sektörünün bileşiminin gösterdiği temel farkın önemli ihraç malları makine ve teçhizat üretiminde yattığı kaydedildi.

İtalya ve Almanya’da bu malların toplam imalat üretim değeri içindeki payı sırasıyla %13 ve %14’ken İspanya ve Fransa’da pay sırasıyla %4 ve %6’ya eşitti.
Almanya İtalya İspanya Fransa Makine Teçhizat Üretim
KAYNAK: ING

Yukarıdaki verilere imalat sektörünün toplam katma değer içindeki payının tüm ekonomi için Almanya’da (%19) ve İtalya’da (%15) İspanya (%11) ve Fransa’da (%10) olduğu eklendi.

Dolayısıyla İtalya ve Almanya, Çin’in güçlü toparlanmasından kesinlikle İspanya ve Fransa’dan daha fazla kâr edebilir olarak değerlendirildi. Zaten bugün açıklanan Aralık ayına ilişkin Alman sanayi üretimi verileri üzerine Çin talebinin Alman üreticilerin COVID-19 salgınını atlatmasına yardımcı olduğu söylendi.

Reuters’ın haberine göre VP Bank ekonomisti Thomas Gitzel; “Alman imalat sektörü son aylarda nispeten iyi bir performans gösterdi ve bu esas olarak iyi işleyen Çin ekonomisi sayesinde oldu” dedi.

Son olarak notta Euro Bölgesi’nde sadece imalat sektörlerinde değil, toplam ekonomik performansta da devam eden farklılıklar görüleceği tahmin edildi. “Özellikle İspanya’da enfeksiyon sayısı düştüğünde ve giderek daha fazla Avrupalı aşılandığında, İspanya ve Fransa’daki imalat faaliyetlerinin de iyileşmesini bekliyoruz” dendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar