Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mayıs’ta Yıllık %2’ye Yükseldi

Beklenen Avrupa verilerinden Mayıs 2021 dönemine ait tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Rakam beklentileri aştı.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mayıs’ta Yıllık %2’ye Yükseldi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) merak edilen Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Ön tahmine göre Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2’ye yükseldi.

Beklenti yüzde 1,9’a yükseliş yönündeydi. Bir önceki aya göre ise yüzde 0,3’e geriledi.

Nisan’da yıllık bazda enflasyon yüzde 1,6 ile 2 yılın yükseğine, aylık bazda yüzde 0,6’ya artmıştı.
Euro Bölgesi Mayıs Enflasyon Enerji
Kaynak: Eurostat

Avrupa Merkez Bankası’nın politika kararlarında izlediği dalgalı enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon Mart’taki yüzde 0,9’dan yüzde 0,7’ye gerilemişti.

Euro Bölgesi’nde çekirdek tüketici fiyatları 2021 yılının Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 arttı.

Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında enerjinin, Nisan’daki yüzde 10,4’e kıyasla yüzde 13,1’le Mayıs ayında en yüksek yıllık oranı temsil edeceği tahmin edildi.

Enerjiyi hizmetler (Nisan ayındaki yüzde 0,9 ile karşılaştırıldığında yüzde 1,1), enerji dışı sanayi malları (Nisan ayındaki yüzde 0,4 ile karşılaştırıldığında yüzde 0,7) ve gıda, alkol ve tütün (yüzde 0,6 olan Nisan ayına göre sabit) izledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum