Yatırım yapmaya başla!

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mart’ta %1,3 Arttı! Beklenti Karşılandı

Piyasaların merakla beklediği Euro Bölgesi enflasyon verileri açıklandı. Mart ayında TÜFE, beklentilerle uyumlu gerçekleşti.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mart’ta %1,3 Arttı! Beklenti Karşılandı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) beklenen enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında bir önceki yıla göre %1,3 yükseldi. Beklentiler de %1,3 artış yönündeydi.

Okuma, Ocak 2020’den bu yana en yüksek yıllık enflasyona işarete etti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon, Şubat’ta bir önceki ayın 11 ayın en yüksek seviyesine göre değişmeyerek yıllık bazda yüzde 0,9 olmuştu.

Eurostat’ın tahminine göre enflasyonunun ana bileşenlerinden enerji, en yüksek yıllık orana sahip oldu.
Euro Bölgesi Enflasyon En Yüksek Artış
Kaynak: Eurostat

Şubat’ta yüzde eksi 1,7 olarak gerçekleşen enerji, Mart’ta yüzde 4,3’e çıktı.

Enerjiyi, Şubat’taki yüzde 1,2’ye kıyasla yüzde 1,3 artan hizmetler izledi. Ardından gıda, alkol, tütün ve enerji dışı endüstriyel mallar geldi. Bu gıda, alkol, tütün kategorisinde Şubat’taki yüzde 1,3 ile kıyaslandığında yüzde 1,1 artış kaydedildi. Enerji dışı sanayi malları Şubat ayının yüzde 1 artışına göre yüzde 0,3 arttı.

Bir önceki aya göre ise tüketici fiyat endeksi yüzde 0,9 yükseldi. Çekirdek tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,3 artarken yılık bazda yüzde 0,9 arttı.

Euro Bölgesi; Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’dan oluşmaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum