Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Ekonomisi 2019’un İkinci Çeyreğinde Tökezleyebilir

Genel ekonomik sağlığın bir ölçütü olarak kabul edilen endeks, Euro Bölgesi'nin yılın ikinci çeyreğinde sınırlı kalabileceğini gösterdi.
Euro Bölgesi Ekonomisi 2019’un İkinci Çeyreğinde Tökezleyebilir
Yorum

Euro Bölgesi için yapılan bir ankete göre; ekonomi, imalat sektöründeki zayıflığın blokun baskın hizmetler endüstrisini giderek daha fazla etkilediği için ikinci çeyrekte tökezleyebilir. IHS Markit’in Euro Bölgesi Kompozit Nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), genel ekonomik sağlığın iyi bir ölçütü olarak kabul edilir ve Mart ayında 51,6 seviyesindeyken, Nisan’da 51,5’e geriledi.

Veri, Nisan ayında 51,5 seviyesine işaret ederken, 51,3 olan beklentilerin üstünde gerçekleşti; ama 50 olan sınıra yakın olması endişe verici.

Veri 50 Sınırının AltındaIHS Markit’in işletme müdürü Chris Williamson, “Anket, ekonominin yaklaşık olarak yüzde 0,2’lik bir oranda büyümekte olduğuna işaret ediyor. Ancak 2013’ten bu yana en hızlı gerilemede üretim keskinliğini korudu ve hizmet sektörü büyümesi düşüş gösterdi,” dedi.

İlk çeyrekte Euro Bölgesi ekonomisi yüzde 0,4 oranında büyüyerek herkesi şaşırtmıştı. Geçen hafta açıklanan resmi verilere karşın Nisan tarihli bir Reuters anketi, büyümenin bu çeyrekte yüzde 0,3 oranında yavaşlayacağını gösterdi. Bir kez daha bu faaliyetin bir kısmı geçmiş siparişleri veren firmalar tarafından üretildi.

İş birikmeleri endeksi, Mart ayında dördüncü yılık en düşük seviyesi olan 48,2’den, çok da yüksek olmayan 48,6 seviyesine işaret etti.

İş Birikmeleri Endeksi 48,6 SeviyesindeBu seviye, kırılganlık işaretinin oldukça altında şeklinde yorumlanırken Williamson, “Endişeyle, üretimin büyümesi, yeni siparişlerin önüne geçmeye devam ediyor, yani ticari faaliyetteki mütevazi mevcut büyüme bile yalnızca önceki aylarda verilen siparişleri yiyen firmalar tarafından sürdürülebiliyor,” dedi.

Hizmetler endüstrisini kapsayan bir PMI ise 53,3 seviyesinden 52,8 seviyesine geriledi. Geçen hafta piyasaya sürülen bir PMI fabrikası, Nisan ayında üst üste üçüncü bir ay için sözleşme imzaladığını gösterdi. Üretimdeki bir düşüş genel olarak hizmetlere yayıldıkça iyimserlik azaldı. Hizmet şirketleri için iş beklentileri 62,3 seviyesinden 62,2’ye indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu