Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Toparlanma 2. Çeyrekte Hızlanacak

İlk çeyrekte çift dipli resesyon kaydeden Euro Bölgesi'nin görünümü, açıklanan verilerle aydınlanmayı sürdürüyor.
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Toparlanma 2. Çeyrekte Hızlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine göre Euro Bölgesi İmalat PMI Mayıs’ta 62,8 ile 62,5’lik beklentileri aştı. Kompozit PMI da 56,9 gelirken 39 ayın en yükseği oldu. Hizmet PMI 55,1’le 35 ayın yükseğini temsil etti.

İyimser veriler Euro Bölgesi’nde güçlü bir toparlanmanın sürdüğünü gösterdi.

ING’den Bert Colijin bugünkü notunda gayri, safi yurt içi hasıladaki ardışık iki çeyreklik daralmanın ardından 2021’in ikinci çeyreğinin yeniden açılan ekonomiler ve güçlü tüketici talebi nedeniyle muhtemelen güçlü bir büyüme göstereceğini söyledi.

Euro Bölgesi’nin Görünümü Parlak

Euro Bölgesi GSYİH Daralma
Kaynak: Eurostat

Güçlü büyüme ve artan enflasyon baskılarıyla birlikte Euro Bölgesi görünümünün şu anda oldukça parlak olduğunu dile getirdi.

Ocak ayında temkinli bir şekilde başlayan ekonomik faaliyetteki toparlanmanın Nisan-Haziran dönemini ifade eden ikinci çeyrekte önemli ölçüde hız kazanmasını beklediklerini ekledi.

Bu arada IHS Markit de görünümün parlak olduğunun üzerini çizdi. İşletmelerin önümüzdeki yıla ilişkin iyimserlikleri verilerin mevcut olduğu 2012’den bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşti. Gerekçe ise aşının yaygınlaştırılması ve önümüzdeki aylarda COVID-19 kısıtlamalarının daha da gevşetilmesi olarak aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu