Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Beklenen Veriyi Açıkladı! Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Arttı

Piyasaların merakla beklediği veriye göre Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlık Mart’ta beklentilerin çok üzerinde arttı. Rakam bölgede Covid-19’un patlak vermesinden bu yana ilk kez uzun vadeli ortalamasının üzerine çıktı.
Avrupa Beklenen Veriyi Açıkladı! Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu (European Commission) tarafından açıklanan son verilere göre Ekonomik Duyarlılık Göstergesi (ESI) Mart’ta 101 ile Euro Bölgesi’nde beklentilerin çok üzerinde arttı.

Ekonomik Duyarlılık ve İstihdam Beklentileri hem AB’de hem de Euro Bölgesi’nde keskin bir şekilde iyileşirken AB’de ESI 100’e yükseldi.

Euro Bölgesi ekonomik duyarlılık göstergesi Şubat’ta 93,4 ile beklentilerin üzerinde yükselmişti. Rakam geçen yılın Mart ayından bu yana en yüksek okumayı temsil etmişti.

Son veriler, kıtada COVID-19’un patlak vermesinden bu yana ilk kez ESI’nın Euro Bölgesi’nde uzun vadeli ortalamasının hafifçe üzerine çıktığını gösterdi. AB’de ise uzun vadeli ortalamaya geri dönüldü.

Euro Bölgesi ESI Mart 2021
Kaynak: European Commission

Euro Bölgesi’nde hizmet duyarlılığı -9,3’e, tüketici güveni -10,8’e, sanayi güveni 2’ye yükseldi.

Ayrıca İstihdam Beklentileri Göstergesi (EEI) de AB’de +6,1 puanla 98’e ve Euro Bölgesi’nde +6,8 puanla 97,7’ye yükselerek güçlü arttı. Böylelikle istihdam beklentileri göstergesi her iki bölgede uzun vadeli ortalamasına yaklaştı.

AB’de ESI Mart artışı, ankete katılan tüm iş sektörlerinde (sanayi, hizmetler, perakende ticaret, inşaat) ve tüketiciler arasında güvenin artmasıyla yönlendirildi. Artışlar, pandeminin ilk aşamasının ardından geçen yaz gerçekleşen ani toparlanmadan bu yana görülmemiş büyüklükteydi.

En büyük AB ekonomileri arasında Almanya, ESI’da rekor düzeyde en büyük aylık iyileşme (+7,9) ile öne çıktı ve şu anda göstergenin uzun vadeli ortalamasının üzerine çıktığı büyük 6 ülke arasında yer aldı. İspanya (+6,2), Fransa (+5,4), İtalya (+4,9), Hollanda (+4,4), Polonya (+3,3) da kayda değer duyarlılık artışı gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu