Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Son Veriler Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyümenin Durma Noktasına Geldiğini İşaret Etti

İmalat sektöründe yaşanan daralma hizmet sektörünü de etkisi altına alırken, son açıklanan veriler Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin durma noktasına yaklaştığını gösterdi.
Son Veriler Euro Bölgesi’nde Ekonomik Büyümenin Durma Noktasına Geldiğini İşaret Etti
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde satın alma yöneticileri bileşik endeksi (PMI) Eylül ayında 50.4 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomistlerin beklentisi 52.0 seviyesiydi.

Almanya PMI ise 49.1 gelerek 51.5 olan ortalama beklentinin altında kaldı. Açıklanan veriler son 7 yılın en düşüğünü gösterirken, Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin Eylül ayında durma noktasına yaklaştığını gösterdi.

IHS Markit Ekonomisti Chris Williamson, son verilerin Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki genişleme baskısını artıracağını söyledi.

Euro Bölgesi PMIIHS Markit’ten elde edilen verilere göre bir önceki ay 51,9 olan imalat PMI Eylül’de 50.4’e geriledi. Ekonomistlerin 52.0 olan beklentisinin altında gelen bu puan, imalat alanında önümüzdeki aylarda da daralmanın devam edeceği ve büyümedeki negatif etkisinin artacağı şeklinde yorumlandı.

Kurum ekonomistlerinden Williamson, gelecek aylarda da ekonomi üzerindeki risklerin devam ettiğini belirterek, “Böyle verilerle birlikte, AMB üzerindeki son teşvik paketini genişletme baskısı artır.” şeklinde konuştu.

AMB geçtiğimiz haftalarda faiz oranlarını indirerek, tahvil alım programının yeniden başlattığını duyurmuş ve yeni parasal teşvik önlemlerini açıklamıştı. IHS Markit’ten ise söz konusu teşviklerin yetersiz olduğu yorumu yapılmıştı.

Almanya’da ise bileşik PMI Eylül ayında 49.1 ile 2012 yılının aynı döneminden bu yanaki en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Almanya PMI18 ekonomistin katıldığı anket sonuçlarında 51-52.2 aralıklarda tahminler yapılmak üzere, ortalama beklenti 51.1 olması yönündeydi. Ancak IHS Markit verileri ekonomistlerin beklentisinden çok daha düşük bir rakam açıkladı.

Ağustos ayında 51.7 seviyesinde gelen endeksteki düşüş sektördeki daralmaya işaret etti. Yeni sipariş endeksi ise art arda düşüş kaydederek 45 seviyesine geriledi. Kurum ekonomisti Phil Smith, Almanya endüstrisinin 2009 yılında yaşanan finansal krizinden bu yana gördüğü en kötü gerilemeyi gerçekleştirdiğini belirtti.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) de bir önceki hafta yaptığı değerlendirmede, Almanya’nın ekonomik büyüme tahminlerini 2019 yılı için %0,6’dan %0,5’e, 2020 yılı için tahminlerini %1,7’den %1,2’ye çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu