Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Ekonomisi Bir Dönüm Noktasında Olabilir

HSBC, Euro Bölgesi’nin ekonomik aktivite için bir dönüm noktasında olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi Ekonomisi Bir Dönüm Noktasında Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

HSBC, anket iyimserliğine rağmen hayal kırıklığı yaratan büyüme ile Euro Bölgesi’nin ekonomik aktivite için bir dönüm noktasında olabileceğini bildirdi. Euro Bölgesi GSYİH büyümesi, neredeyse yedi yıl içindeki en yavaş hızını kaydederek dördüncü çeyrekte piyasaları olumsuz yönde etkilemişti.

Bireysel olarak Fransız ve İtalyan ekonomileri dördüncü çeyrekte daralmıştı. HSBC’nin kıdemli Avrupa ekonomisti olan Fabio Balboni, Perşembe günü yaptığı açıklamada büyümenin bu denli zayıfken, bunun Euro Bölgesi’ni daralmaya götürmenin fazla zaman almayacağına işaret ettiğini savundu.

Sonuçta Alman üretimi baskı yapmaya devam ederken, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki endüstriyel üretim rakamları keskin bir şekilde hayal kırıklığı yarattı.

HSBC Euro Bölgesi Yorumu Aralık 2019 verileri yüzde artı 0.1 beklentilerine karşın yüzde eksi 3.5 oranında gerçekleşti. Hizmetler sektörü de kayma belirtileri göstermiştir. Ancak anket verileri 2020’de, imalat PMI okumaları ve ekonomik duyarlılık endeksleriyle şimdiye kadar güçlenmeye başladı. Balboni, Almanya’daki ücret artışının 20 yılın en yüksek seviyesini vurduğunu ve işsizlik korkusunun blok boyunca genel olarak düşük kaldığını vurguladı.

Ancak çok sayıda aşağı yönlü riskin sürdüğü ve gevşek para politikasının etkisi tükendiğinde, anket göstergelerinde hoş olmayan sürprizlerle karşılaşılabileceği öne sürüldü.

Almanya Üretim Euro Bölgesi Baskı Fransa’nın dümeni Almanya’dan almasına rağmen Euro Bölgesi’nde yatırımın korunduğunu belirten Balboni, durgun bir küresel ortam ve kapasite kısıtlamalarının hafifletilmesinin ileride olası zayıflıklara işaret ettiğini savundu. Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan son borç alma araştırması, özellikle yatırım amaçlı olanlar olmak üzere kredilere talebin düştüğünü gösterdi.

Balboni, AMB’nin ultra düşük faiz oranı ortamının finansal koşulları iyileştirmiş olsa da firmalara verilen kredi büyümesinin Almanya ve Fransa’da dahi zirveye çıktığını bildirdi. Yavaş büyüme ve hayal kırıklığı yaratan enflasyon zemininde ECB’nin geçmiş hatalara da dikkat ederek para politikası duruşuna şahin bir dönüş yapmak için acele etmeyeceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu