Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Ekonomisi için 2021 Tahmini %3,6’ya Düşürüldü

Euro Bölgesi toparlanmasına ilişkin beklentiler üçüncü Covid dalgası ve uzatılan kısıtlamalarla azaldı. Ancak tüm umutlar silinmedi.
Euro Bölgesi Ekonomisi için 2021 Tahmini %3,6’ya Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kıtadaki yeni kısıtlamalar Euro Bölgesi toparlanması üzerindeki baskıyı sürdürürken ikinci çeyrekte toparlanma için umutlar tükenmedi. ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte’nin tahmine göre durum bu.

Euro Bölgesi’ndeki üçüncü dalga ve ilgili kısıtlamaların Nisan ayında ekonominin yeniden açılmasını tehlikeye attığını vurguladı.

Aşılama temposunda mucizevi bir hızlanma olmazsa, sadece kayak mevsimi ve Paskalya tatillerinin değil aynı zamanda yaz turizminin büyük bir kısmının da risk altında olacağını ekledi.

Süveyş Kanalı’nın geçici tıkanmanın yol açtığı nakliye gecikmeleri bir oyun değiştirici olmasa da kesinlikle sektörlere zarar veren tedarik zinciri kesintilerine katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Euro Bölgesi Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Mart
Kaynak: European Commission

Bununla birlikte ekonomist ABD mali teşvikinin Euro Bölgesi ekonomisi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacağını (OECD’ye göre yaklaşık 0,5 puan) aktardı.

En son duyarlılık verileri oldukça güçlü geldiğini ancak anketlerin yeni kilitleme önlemlerinin duyurulmasından önce yapıldığını ve bu nedenle tablonun iyimser olabileceğini bildirdi. Fakat sipariş defterlerinin doluyor olmasının kesinlikle ikinci çeyrekte bir toparlanmaya işaret ettiğini kaydetti.

Hane halkının biriktirdiği fazla tasarrufların bir kısmının kademeli olarak ekonomiye yeniden enjekte edileceğini ve yılın ikinci yarısında toparlanmanın artacağını düşündüklerini söyledi.

Nihayetinde ikinci çeyrek salgın ve yavaş aşılama hızından hala olumsuz etkilenirken 2021 için GSYİH büyüme tahminlerini %3,8’den %3,6’ya düşürüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu