Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Teşvikleri Çalışıyor! Euro Bölgesi Büyümesi İstikrar Kazandı

AMB'nin teşviklerinin amaçlandığı gibi çalıştığı ve bu etkiyle Euro Bölgesi büyümesinin istikrar kazandığı dile getirildi.
AMB Teşvikleri Çalışıyor! Euro Bölgesi Büyümesi İstikrar Kazandı
Yorum

Slovenya Merkez Bankası Başlanı Boštjan Vasle, Euro bölgesi büyümesinin istikrar kazandığını söyledi. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın son teşvik planının, pazar paketinin kapsamını tam olarak kavramak için daha fazla zamana ihtiyacı olmasına rağmen istenildiği gibi çalıştığını açıkladı.

Euro bölgesi büyümesi geçen yıl boyunca keskin bir şekilde yavaşladı. Uzun süredir tahmin edilen bir toparlanma, bloğun durgunluğa düşebileceği korkusunu artırarak AMB’yi yıllarca benzeri görülmemiş desteğe rağmen daha fazla teşvik sağlamaya zorladı.

Reuters’a verdiği demeçte Vasle, “Büyüme beklentilerinden daha fazla değişiklik olması için herhangi bir sebep görmüyorum. Ekonomi, en son tahminlerimizde öngörülen şekilde gelişmektedir. Şu anda işler kontrol altında, beklenmedik olmayan bir yöne gidiyor,” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve ticaretten elde edilen verilerin, zayıf büyümenin önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar devam edebileceğini; ancak hizmetlerden ve işgücü piyasasından gelen sinyallerin daha olumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Merkez Bankası, Eylül ayında faiz oranlarını olumsuz bölgelere indirdi. Borçlanma maliyetlerini düşürmek ve büyümeyi teşvik etmek için belirsiz bir tahvil alım programı başlattı.

Vasle, AMB’nin politika alanının sınırlı olduğunu kabul ederek, mali politika yapıcılara daha fazla yük getirdiğini belirtti. Ancak AMB’nin hala gerekiyorsa harekete geçmesi için yeterli alan bulunduğunu söylediğinden bahsetti.

Vasle, “İş döngüsünün geç dönem olduğu, ekonomik durumun kötüye gittiği ve para politikamızın şu anda oldukça gergin olduğu bir durumdayız. Eylül ayında karar verdiğimiz şey çalışıyor. Durum değiştirse daha düşük oranlarda bu yönde gitmek için hala yer var,” dedi.

Diğer Politikalarla İş Birliğine İhtiyaç Var

Diğer Politikalarla İş Birliğine İhtiyaç VarAMB teşvik paketini açıkladığından tahvil getirileri ve bazı piyasa faiz oranları yükseldi. Ancak Vasle, bunun endişe verici olmadığını ve finans koşullarının hala oldukça kolay olduğunu belirtti. Aynı zamanda AMB’nin enflasyonu, 2013 yılından bu yana belirttiğinin bir işareti olarak yüzde 2’nin altına çıkarmayı hedeflediğini ifade etti.

Vasle, Daha yüksek verimler için yapılan açıklamaların bir kısmı, temel ekonomik durumdan kaynaklanmaktadır ve bunun bir kısmı, önlemlerimizin uzun vadede olması ile ilgilidir. Paketi adapte ettiğimizden bu yana etkiyi değerlendirmek için çok kısa bir süre geçti,” dedi.

Avrupa Merkez Bankası, uzun zamandır büyüme artırma yükünün hükümetlere düştüğünü ve üretkenliği artırmaları ve birikmiş paraları merkez bankası faiz oranlarına düşürmeleri gerektiğini savundu. Vasle ise hükümetler, ulusal çıkarlarına odaklandıklarından benzer durumlarda kullanılabilecek bir Euro bölgesi mali aracı için olan davayı sıkılaştırmakta yanıt vermek için yavaş davrandıklarını belirtti.

Para politikasıyla ilgili büyük adımlar atıldığını ancak diğer politikalarla da iş birliğine ihtiyaç duydukları bir noktaya geldiklerini söyleyen Vasle, AMB’nin aksine hükümetlerin farklı hedefleri olduğunu ifade etti. Vasle, “Bir şekilde eylem eksikliği anlaşılabilir bir durum ve bu nedenle mali aracı, mali açıdan yeterli kapasiteye sahip bir meslektaşı olacak şekilde tasarlanacak olan Euro bölgesi bazında destekliyorum,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu