Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Yıllık Enflasyonu Mayıs’ta Gıda Fiyatlarına Rağmen %0,1 Arttı

Ekonomik açılmaların ortasında Mayıs ayı yıllık enflasyon verilerini açıklayan Euro Bölgesi, son 4 yıl içindeki en düşük rakamları bildirdi.
Euro Bölgesi Yıllık Enflasyonu Mayıs’ta Gıda Fiyatlarına Rağmen %0,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da çığ gibi büyüyen koronavirüs faciası, pek çok anlamda tarihi ilkleri yaşatıyor. Hem bölgenin alışık olmadığı şekilde kısıtlanan ekonomik faaliyetler hem de günlük yaşam kasvetli bir ortam yaratıyor. Durumun ekonomik etkileri açıklanan her bir veriyle ortaya çıkarken, nihayet ufak toparlanmalar kaydedilmeye başlanmıştı.

İyiye işaret eden verilerden biri dün açıklanan Euro Bölgesi’ne ait Mayıs ayı ekonomik güven endeksiydi. Mart ve Nisan’da rekor düzeyde kötüleyen ekonomi güveninin Mayıs’ta toparlanması yeniden başlatılan faaliyetlerin bir getirisi olarak değerlendirildi.

Bugün Mayıs ayı yıllık enflasyon rakamlarını açıklayan Euro Bölgesi, 4 yılın en düşük seviyedeki enflasyonunu kaydetti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), bölgede yıllık enflasyonun Mayıs’ta %0,1 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bunun son 4 yıl içindeki en düşük rakam olması dikkat çekti. Üstelik pandemi nedeniyle duran üretim ve artan gıda fiyatlarına rağmen gerileme olması şaşkınlığa yol açtı. Nisan ayı yıllık enflasyonu ise %0,3’te ölçülmüştü.

Mayıs enflasyonu bir önceki ay olan Nisan’a kıyasla da %0,1 geriledi. Rakamlar, gıda fiyatlarının yükselmeye devam ettiği Euro Bölgesi’nde enerji fiyatlarında %12 düşüş olduğunu söyledi. Gıdayla birlikte alkol ve tütün ürünleri de bu dönemde zamlandı;

Euro Bölgesi Mayıs Fiyatlama
Kaynak: Eurostat

Bununla birlikte söz konusu dönemde çekirdek enflasyon %0,8’lik beklentilere rağmen %0,9 artış kaydetti. Euro Bölgesi’ne ilişkin endişe verici yorumlar hala sürerken, bu yıl tarihi bir resesyonun yolda olduğu söylenmişti.

Son günlerde devreye giren ekonomik toparlanma çabalarının ne kadar işe yarayacağı merak edilse de hemen her ülkede tehlike sürüyor. Yıkıcı bir ekonomik şokun ortasında kalan ülkeler çeşitli teşvikler ve kurtarma paketleriyle etkileri azaltmaya çabalıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu