Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Nisan Sanayi Üretimi %17,1 Düşerek Sert Çakıldı

Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkileri açıklanan verilerle su yüzüne çıkarken, Euro Bölgesi'nin Nisan ayı sanayi üretimi rekor düzeyde geriledi.
Euro Bölgesi’nde Nisan Sanayi Üretimi %17,1 Düşerek Sert Çakıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya aylardır koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Çıkış noktası Çin’in Wuhan kenti olan salgından şimdiye kadar en büyük darbeyi ABD alsa da Avrupa ülkelerinde de durum oldukça ciddi. İkinci sırada yer alan Brezilya’nın ardından Rusya, Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya tehlikenin yüksek olduğu ülkeler arasında bulunuyor.

19 üye ülkesi bulunan Euro Bölgesi, pandeminin başlamasıyla ekonomik faaliyetlerini durdurdu. Bu durum son ayalarda açıklanan ekonomik göstergelerin neredeyse tamamına yansırken bugün açıklanan sanayi üretim verileri de Nisan’da rekor düşüşe imza attı.

Avrupa istatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde Nisan ayı sanayi üretimi aylık bazda %17,1 düştü.

Verilere göre, salgından ciddi darbe yiyen bölgede mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi Nisan’da sanayi üretimi bir önceki ay olan Mart’a kıyasla %17,1 azaldı. Bu, rekor düzeyde gerilemeye işaret ederken salgının sektör üzerindeki negatif etkilerini yansıttı.

Veriler, Nisan’da 2019 yılının aynı ayına kıyasla sanayi üretiminin %28’lik gerilediğini gösterdi. Böylelikle, 1991 yılından bu yana yani yaklaşık 29 yılın en kötü seviyesi kaydedilmiş oldu.

Euro Bölgesi’nde sanayinin alt grupları incelendiğinde; Nisan’da Mart’a kıyasla dayanıklı tüketim mallarında %28,9, sermaye mallarında %26,6, ara mallarında %15,6, dayanıklı olmayan tüketim mallarında %11,9 ve enerji üretiminde %4,8’lik düşüş olduğu açıklandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) verilerini de açıklayan aynı rapor, sanayi üretiminin söz konusu dönemde aylık bazdaki değişiminin %17,3 düşüş olduğunu söyledi. AB’de Nisan’un verisi 2019’un aynı ayına kıyasla %27,2 düştü.

AB’de ise sanayinin alt sektörlerinin durumu; Nisan’da aylık bazda tüketim malları üretiminin %27,8, sermaye mallarının %27,3, ara mallarının %14,9, dayanıklı olmayan tüketim mallarının %10,7 ve enerji üretiminin %5,0 düştüğünü gösterdi.

Üye devletlerin tamamında Nisan sanayi üretimi azaldı. Macaristan, %30,5 ile Nisan sanayi üretiminde aylık bazda en fazla düşüşü kaydeden AB ülkesi oldu.
AB Ülkeleri Sanayi Üretimi Nisan
Kaynak: Eurostat

Romanya ve Slovakya sanayi üretiminin Nisan’da en fazla düştüğü diğer ülkeler olurken, oranlar sırasıyla %27,7 ve %26,7 olarak ölçüldü. Tablodan Lüksemburg’un ise %43,9 ile Finlandiya, Malta ve Danimarka ise verideki düşüşün en az olduğu ülkeler olarak belirlendi.

Verilere göre, bölgenin sanayi üretiminde yıllık bazda en fazla düşüşü Lüksemburg %43,9 ile, İtalya %42,5 ile ve Slovakya %42 ile kaydetti.

Yıllar İçinde Sanayi Üretimi Euro Bölgesi
Kaynak: ECB Statistical Data Warehouse

Eurostat’ın yayımladığı rapordaki açıklamada üye devletlerin koronavirüsü kısıtlama önlemlerinin endüstriyel üretim üzerinde ciddi etkilere neden olduğu belirtildi. Öyle ki 2008-2009’daki finansal krizde görülen %3 – %4’lük düşüşten önemli ölçüde daha yüksekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu