Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesinde Sabit Kalan Kasım Yıllık Enflasyonu, AB’de Azaldı

Euro bölgesi yıllık enflasyon oranı Kasım'da değişmeyerek %-0,3 olurken, Avrupa Birliği'nde %0,2'ye geriledi.
Euro Bölgesinde Sabit Kalan Kasım Yıllık Enflasyonu, AB’de Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İmalat verilerinin toparlandığı, hizmet verilerinin ise düşmeye devam ettiği Euro bölgesinde, öncü PMI verileri Aralık ayı için 49,8 seviyesine işaret ederek, daha güçlü sinyaller vermişti. Bugün açıklanan enflasyon rakamları ise yıllık bazda sabit kalarak %-0,3 seviyesinde gerçekleşti.

Eurostat tarafından yayımlanan verilere göre; Euro bölgesi yıllık enflasyonu Eylül ve Ekim aylarına göre sabit kalırken, bir yıl önce %1 düzeyinde bulunuyordu.
Euro Bölgesi HICP - Kasım 2020
Kaynak: Eurostat

Avrupa Birliği yıllık enflasyonu ise Ekim ayındaki %0,3 seviyesinden, Kasım ayında %0,2 seviyesine geriledi. Bir yıl önce bu oran %1,3 düzeyindeydi. Hem Euro bölgesi hem de Avrupa Birliği aylık enflasyon oranları %-0,3 düzeyinde gerçekleşti. Avrupa ülkelerinde aylık bazda en yüksek enflasyon, %0,3 ile İrlanda’da görülürken, en düşük enflasyon %-3,4 ile Malta’da bulunuyor. Bu oranlara yıllık bazda baktığımızda ise en yüksek %3,7 ile Polonya enflasyonu olurken, en düşük %-2,1 ile Yunanistan enflasyonu olduğu görülüyor.

Avrupa Merkez Bankası tarafından enflasyon ve fiyat istikrarının bir göstergesi olan HICP verilerine göre; İngiltere yıllık enflasyonu %0,3 olurken, aylık %-0,1 olarak görüldü. Almanya Kasım HICP ise yıllık bazda %-0,7 olurken, aylık %-1 oldu. Fransa HICP Kasım’da hem aylık hem de yıllık %0,2 arttı. İtalya’da Kasım ayı HICP verisi yıllık bazda %-0,3 olurken, aylık %0 olarak gerçekleşti. İspanya’da ise Kasım ayı HICP verisi yıllık %-0,8 iken, aylık %0,1 olarak işaretlendi.

Daha az enerji ürünü içeren HICP, Kasım’da yıllık bazda %0,6 artarken, aylık bazda %-0,3 olarak gerçekleşti.
Euro Bölgesi Seçilmiş Öğeler HICP - Kasım 2020
Kaynak: Eurostat

Daha az enerji ve işlenmemiş gıda içeren HICP, Kasım ayında yıllık %0,4 artarken, aylık bazda %-0,4 oldu. Daha az enerji, gıda, alkol ve tütün içeren HICP, Kasım ayında yıllık bazda %0,2 artarken, aylık %-0,4 olarak gerçekleşti. Gıda, alkol ve tütün HICP verisi ise Kasım’da yıllık %1,9 artarken, aylık bazda %0,2 artış gösterdi.

Hizmet sektörü HICP verisi ise Kasım’da yıllık %0,6 artarken, aylık %-0,8 oldu. Hizmet sektörünün enflasyona katkısı, Kasım ayında %0,25 olarak açıklandı. Gıda, alkol ve tütünün yıllık enflasyona katkısı %0,38 olurken, daha az işlenmiş gıda, alkol ve tütünün katkısı %0,17 oldu. Daha az işlenmiş gıda içeren endeksin katkısı %0,19 olurken, enerjinin katkısı %-0,82 şeklinde bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu