Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi İmalat PMI Verileri Ağustos’ta da Daralmaya Sinyal Verdi!

Euro Bölgesi'nin imalat PMI verileri Ağustos ayında daralmayı sürdürerek resesyona işaret etti.
Euro Bölgesi İmalat PMI Verileri Ağustos’ta da Daralmaya Sinyal Verdi!
Yorum

Piyasalar için oldukça sıcak geçecek Eylül ayının başlamasıyla birlikte yurt içi ve yurt dışından önemli veri akışları gelmeye devam ediyor. Euro Bölgesi’nin Ağustos ayına ilişkin imalat PMI verilerinin bugün açıklanması bekleniyordu.

Beklenen veriler açıklandı ve bölgenin imalat sektörü Ağustos’ta 47.0 puan ile 7 aydır ard arda kendini gösteren daralmayı devam ettirdi. Böylelikle resesyon risklerinin sürdüğü ortaya çıktı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile hükümet üzerindeki teşvik baskıları arttı.

IHS Markit’in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi olarak bilinen PMI, 47.0 puan olarak belirlendi ve ilk tahmine göre değişmeyerek aynı kaldı.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aynı KaldıSöz konusu verilerin Temmuz ayına göre sınırlı bir iyileşme performansı sergilediği görüldü. Ayrıca göstergede 50 seviyesinin altındaki rakamların sektörde daralma sinyalleri verdiği göz önüne alındığında, 47.0 seviyesi de Euro Bölgesi imalat sektöründe Ağustos’ta daralma olduğunu söylüyor.

Özellikle Avrupa’nın dev ekonomisi Almanya’da siparişlerin oldukça azaldığı biliniyor. Söz konusu ülkede Ağustos ayı PMI verileri 43.6 ile beklentilerin üzerinde gelmiş fakat buna rağmen resesyon riskine sinyal vermişti.

Konu hakkında değerlendirme yapan IHS baş ekonomisti Chris Williamson, hayal kırıklığına sebep olan taleplere karşı firmaların indirime gitmesiyle fiyatların düştüğünü söyledi.

Chris WilliamsonDiğer taraftan bilindiği gibi 12 Eylül AMB açısından önemli bir gün olacak. Çünkü bu tarihte bankanın politika yapıcıları faiz indirimine gitme ya da gitmeme konusunda bir fikir birliğine varacaklar. Bazı AMB yetkilileri ise yeniden varlık alımları başlatılması gibi büyük adımlar atılmasına karşı çıkıyor.

Diğer taraftan bütçe fazlası veren Almanya ekonominin daha da kötü bir duruma gitmesi durumunda daha fazla teşvik vermek istediğine dair bir sinyal bildirmişti. Ayrıca BME ve IHS Markit’in açıkladığı Euro Bölgesi verilerinden önce duyurulan rakamlara göre Almanya’da Temmuz ayı imalat PMI verileri 43.2’den 43.5’e çıktı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu rakam 55.9 seviyesindeydi.

7 ay üst üste daralmaya işaret eden imalat PMI rakamları, sektörün sekizinci ayda da daralmaya devam ettiğini gözler önüne serdi. Bununla birlikte 41.7’den 41.6’ya gerileyerek ard arda 11 ay boyunca 50 puan altında kaydedilen yeni siparişler rakamı, 2019 yılının Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye işaret etti.

Ekonomik faaliyetlerin bir süredir zayıf seyrettiği Euro Bölgesi’yle ilgili değerlendirme yapan Chris Williamson, Euro Bölgesi ekonomisi dinamiklerinin Ağustos’ta az bir değişim kaydettiğini belirtirken, imalatta görülen düşüşe rağmen ekonomiyi güçlendiren hizmetlerdeki güçlü büyümenin sürdüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu