Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrikalı Eskom Şirketi 20.7 Milyar Randla Rekor Düzeyde Zarar Etti

Güney Afrikalı elektrik şirketi Eskom, 20.7 milyar rand ile rekor düzeyde bir zarar rakamı açıkladı.
Güney Afrikalı Eskom Şirketi 20.7 Milyar Randla Rekor Düzeyde Zarar Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Güney Afrika’nın bütçe açığına ilişkin tahminde bulunmuş ve ülkenin görünümünü düşürmüştü. Kuruluşun bu hamlesi bir sonraki adımın kredi notunda indirim olacağını akıllara getirirken, bugün açıklanması beklenen Eskom verileri kredi derecelendiren kuruluşlar açısından büyük öneme sahipti.

Güney Afrika’nın kamu elektrik şirketi Eskom, bugün açıkladığı verilerde 20.7 milyar rand tutarında zarara işaret etti. Bu rakam rekor seviyelerdeyken, şirketin bir önceki yılın aynı dönemine ait zararı 2.3 milyar rand idi.

Şirketin Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Ait Zararı 2,3 Milyar Rand idi2019’un Mart ayında biten mali yılın tamamı için 20.7 milyar randlık zarar açıklayan Eskom, rekor seviyede bir zarar kaydetti. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin enerjisinin %95’i Eskom tarafından karşılanıyor ve şirket borçlarını ödeyebilmek için kurtarma paketlerine ihtiyaç duymaya devam ediyor.

Finansal tehditlerle karşı karşıya kalan şirkete ilişkin açıklama yapan hükümet, Eskom’un faaliyetlerine devam edebilmesi için önümüzdeki üç mali yıl boyunca 128 milyar randlık kurtarma paketi gerektiğini bildirdi. Diğer bir yandan çoğu kuruluş Eskom’un açıklayacağı bu verileri bir süredir bekliyordu.

Eskom’un bugün açıkladığı bu veriler Güney Afrikalı bir kamu şirketine ait kaydedilen en büyük zararı gösteriyor.

Güney Afrikalı Bir Kamu Şirketine Ait Kaydedilen En Büyük ZararGüney Afrika’nın ulusal petrol şirketi PetroSA’nın 2015 yılının Mart ayında sona eren mali yılda 14.6 milyar randlık zarar ettiği biliniyor. Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, Güney Afrika’daki kamu şirketlerinin borcunun ülkenin yatırım yapılabilir seviyedeki son notu için risk taşıdığını öne sürmüştü.

Öte yandan açıklanan bu veriler Güney Afrika Elektrik Havuzu’nda ülkeyi temsil eden Eskom’un kazançlarını göstermesinin yanı sıra Afrika ekonomisinin rating şirketlerine Eskom’un faaliyetlerini sürdürebilmesi için borçlanması gereken miktarı gösterecek.

Dün söz konusu şirketin verileri beklenirken, rand türü hazine tahvillerinde gerileme meydana gelmişti. Ayrıca yarın netlik kazanacak olan Fed’in kararının rand türünden hazine tahvilleri için belirleyici olabileceği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu