Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski İtalya Başbakanı: Trump’la Değil Obama’yla Çalıştığım için Çok Şanslıyım

Eski İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ABD Başkanı Donald Trump ile çalışmak zorunda kalmadığı için şanslı olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Eski İtalya Başbakanı: Trump’la Değil Obama’yla Çalıştığım için Çok Şanslıyım
Yorum

İtalya’nın eski Başbakanı Matteo Renzi, Barack Obama’nın liderlik tarzını tercih ettiğini söyleyerek Donald Trump’la çalışmak zorunda kalmadığı için şanslı olduğunu belirtti. CNBC’ye konuşan ve 2014’ten 2016’nın sonlarına kadar İtalya’nın başbakanlığını yapan Matteo Renzi; “Çok şanslı bir adamım çünkü Donald Trump ile değil Barack Obama ile çalıştım” ifadeleriyle dikkat çekti.

Orta Doğu’daki koalisyon konusunda özellikle de Irak’ta alınan bazı çok güçlü kararlara işaret eden Renzi, Obama’nın tarzının insanları ve ülkeleri kapsadığını dile getirdi. Merkez sol Demokratik Parti’nin eski lideri olan Renzi şu anda ise Trump’ın; “Suriye’den, Irak’tan, Afganistan’dan döndük” diyerek Twitter’dan duyuru yaptığını ve bunun bir problem olduğunu savundu.

Eski İtalya Başbakanı Matteo Renzi: Çok Şanslıyım Çünkü Trump’la Değil Barack Obama’yla Çalıştım

Eski İtalya Başbakanı Matteo Renzi: Çok Şanslıyım Çünkü Trump’la Değil Barack Obama’yla ÇalıştımRenzi’nin yorumları, Trump’ın Avrupa otomobillerine ithalat tarifeleri getirme tehdidinde bulunmasıyla Avrupa-ABD ilişkilerinin gerildiği bir zamanda geldi. Ne var ki Trump’ın muhtemelen İtalya’nın şu anki popülist koalisyon hükümetiyle iyi geçinmesi gerekiyordu. “Başkan Trump’ın ABD’nin AB ile ilişkisinin onun ellerinde olmadığını anlaması gerektiğine inanıyorum. Bu tarihsel bir ilişki, tarihi bir dostluk dolayısıyla bunu bir tweet ile iptal etmek imkansız” dedi.

Eski İtalya Başbakanı İtalya ve Mevcut Hükümeti, Kötü Sürücüsü Olan İyi Bir Arabaya Benzetti

Eski İtalya Başbakanı İtalya ve Mevcut Hükümeti, Kötü Sürücüsü Olan İyi Bir Arabaya BenzettiBir yıldan daha az süredir iktidarda olan mevcut hükümete dikkat çeken Renzi, bunun son 12 ayda kaos yarattığını anlattı. Keza hükümet halihazırda Brüksel’de AB karşıtı duruşu, 2019 bütçe planları ve son olarak da Çin’in İpek Yolu projesi anlaşmasını imzalayışıyla tartışma yaratmıştı. Daha da kötüsü İtalya ekonomisinin 2018’in son 3 ayında resesyona girmesi ve hükümetin 2019 büyüme tahminlerini düşürdüğü yönündeki iddialardı. Burada Renzi’nin 2016 yılı sonlarında İtalyan politikasına istikrar getireceğini söylediği anayasa reformunun referandumu kaybetmesinin ardından istifa ettiği hatırlatıldı.

Mevcut koalisyon ve ekonomik durum hakkında yorum yapan eski lider, önderliği altında ekonomik ilerlemenin bitirilmemiş olduğunu bildirdi. “İtalya kötü bir hükümetle iyi bir ekonomi, kötü bir sürücüyle iyi bir araba. İtalya’nın son 12 ayda kaos yaratan hükümeti olan bir ülke olduğuna inanıyorum. Bunun için gerçekten üzgünüm çünkü hükümetimle 3 yıl boyunca krizden büyümeye döndük. Başbakanlık görevime başladığımda gayri safi yurt içi hasıla yüzde eksi 1.7 seviyesindeydi ve biz İtalya’da büyümeyi yarattık.”

Hükümetin dış politikada birçok hata yaptığını ve birleşik bir Avrupa yaklaşımı çağrısı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aynı fikirde olduğunu kaydeden Renzi, Çin ile ilişkinin gelecek yıllarda iki noktada çok önemli olacağını belirtti.

Bunlardan birincisini Avrupa yapısı, ikincisini de güvenlikle ilgili dikkat olarak tanımladı. Dolayısıyla bunun yalnızca İtalya ile Çin arasında değil AB ile Çin arasındaki gelecek için de çok önemli bir soru olduğunu düşündüğünü aktardı. İtalya’nın 500 milyon kişilik tek bir pazar olarak ortak bir stratejisinin olması gerektiğini söyleyerek tek ülkelerle, ABD ve Çin’le arasındaki ikili ticaret anlaşmalarının güvenilirliğinin olmadığının üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu