Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Bir ABD Yetkilisi de İran Yaptırımlarının Diplomasiyi Bitirmiş Olabileceğini Söyledi

ABD ile İran arasında gerilen ipler, bugünkü yaptırımlarla bir üst aşamaya geçerken, diplomasinin bittiğine yönelik yorumlar gelmeye devam ediyor.
Eski Bir ABD Yetkilisi de İran Yaptırımlarının Diplomasiyi Bitirmiş Olabileceğini Söyledi
Yorum

Dün Trump, rejimin düşmanca davranışından sorumlu olduğunu söyleyerek, İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’e yaptırımlar uygulanması için emir verdi. Eski bir ABD yetkili, Trump’ın bugün İran’a yönelik başlattığı yeni yaptırımlarını yorumladı. Bunların sembolik bir eylem olduğunu söylerken, Washington’ın nükleer enerji üzerinde daha fazla baskı yapmak için yer bırakmak istemediğini belirtti.

Obama yönetimi altındaki uluslararası enerji işlerinde ABD özel elçisi olarak görev yapan Amos Hochstein, İran yaptırımlarını yorumladı.

Amos Hochstein İran Yaptırım YorumuYeni yaptırımlar, üst düzey İranlı yetkililerin önemli finansal kaynaklara erişimini engellemeyi amaçlarken Hoschstein, “Ayetullah ve ona en yakın olan insanların çoğunun adlarına ait banka hesaplarına sahip değiller, Avrupa’da ve İran dışında,” ifadelerini kullandı.

Washington’ın yeni yaptırımları, Tahran’ın geçen Perşembe günü Amerikan dronunu düşürmesinin ardından ABD-İran söyleminin gerisinde kaldı. Trump yönetimi, İran’ı Hürmüz Boğazı’ndaki ya da yakınındaki altı petrol tankerine yapılan son saldırıdan sorumlu olmakla suçladı.

Hochstein, Washington’ın İran politikasında tehlikeli sulara maruz kalabileceğini düşündüğünden bahsetti.

Washington, İran'ın Tehlikeli SularındaEski yetkili, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ekonomisinin yüzde 80’inden fazlasını onayladığını söylediğinde, bu iyi haber, ama aynı zamanda kötü haber. İranlıların hesabını etkilemek zorunda kalacak başka ne yapmamız gerekiyor?” dedi.

Eski ABD özel elçisi, Trump yönetiminin İran’ın doğrulama ve izleme ile belirli nükleer kısıtlamaları kabul ettiği, 2015 yılında P5+1 ülkeleri ve İran arasında, İran nükleer programının sınırlandırılmasına yönelik anlaşma olan Joint Comprehensive Plan of Action’dan (JCPOA) tek taraflı olarak çekilerek ne elde etmeye çalıştığını bilmediğini de sözlerine ekledi.

Hochstein, “Şimdi JCPOA’da kararlaştırılmış olanın dışında zenginleştirmeye ve bu seviyeleri yükseltmeye geri dönüyorlarsa, ABD’nin henüz parçalamadığı ihlalleri neler?” sorusunu yöneltti. Şu anda Amerikan yaptırımlarının müzakere masasına geri dönme dışında hiçbir açık hedefi olmadığını belirtti. Ayrıca müzakere masasında ne yapılması gerektiği sorusunu sordu.

Askeri bir çatışmanın mümkün olup olmadığı sorusuna ise Hochstein, İranlıların eylemlerinin ne olacağına gerçekten bağlı olduğunu söyledi.

Savaş Eylemlere BağlıEski ABD özel elçisinin açıklamandan kısa bir süre sonra İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Müsavi de yeni ABD yaptırımlarının Tahran ve Washington arasındaki diplomasi yolunun daimi kapatılmasına işaret ettiğini belirtti.

Müsavi, “Trump’ın ümitsiz yönetimi, dünya barışını ve güvenliğini sağlamak için kurulan uluslaarası mekanizmaları yok ediyor,” yorumunda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu