Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington’da Türk ve ABD’li Yatırımcılarla Toplantı Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşme için gittiği ABD’de Trump’la bir araya gelmeden önce iş insanlarıyla toplantı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington’da Türk ve ABD’li Yatırımcılarla Toplantı Yaptı
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme için dün başkent Washington’a gitti. Erdoğan, bu ziyareti kapsamında Türk ve ABD’li iş insanlarıyla bir araya geldi.

ABD Ticaret Odası ve DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen programa katılan Cumhurbaşkanı, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma konusunda neler yapılabileceğini ele aldı.

Erdoğan, Trump görüşmesi öncesinde Türkiye’ye yatırım yapan 10 ABD’li firmanın temsilcileriyle görüştü.

Erdoğan Yuvarlak Masa ToplantısıYapılan toplantıda Cumhurbaşkanı’na; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK/Türkiye- ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, DEİK Başkanı Nail Olpak, ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones ve ABD Ticaret Odası Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Khush Chosky eşlik etti.

Erdoğan son dönemde oldukça kritik gelişmelerin yaşandığını ancak Trump ile tüm sorunların samimi bir şekilde çözüleceğini inandığını belirtti. İki ülke arasında belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi kapsamında özellikle beş sektör üzerinde durmaya karar verdiklerini söyledi.

Ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Erdoğan, diplomatik gerilimler nedeniyle oluşan sorunların ekonomiye yansımaması gerektiğine dikkat çekti. Her konunun kendi içinde yürütülmesi gerektiğini, siyasi anlaşmazlıkların ekonomide tehdit unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

ABD ile ilişkilerin zedelenmesine yönelik yapılan hamlelerin ivedilikle engellenmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan ABD’nin Türkiye’ye en çok yatırım yapan altıncı ülke olduğunu hatırlattı.

ABD’den Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların 13 milyar dolara ulaştığını söyledi.

ABD-Türkiye Ticaret HacmiWashinton’da düzenlenen toplantıya; Coca Cola Company, Pepsico, Google, Kale Group, THY, Limak, Borusan, Uber, TAV ve Hilton gibi şirketlerin temsilcileri de katıldı. ABD Türkiye İş Konseyi Onursal Başkanı General Jim Jones, iki ülkenin de büyük hedefleri olduğunu bu nedenle kendilerini yeniden tanıtmalarının doğru olacağını söyledi. DEİK Başkanı Nail Olpak ise, hedeflenen ticaret hacmi kapsamında belirlenen sektörlerde toplantıların yapıldığı bilgisini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu