Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Montrö Sözleşmesini Kullanma Kanaatindeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Rusya ile Ukrayna meselesine değinerek, krizin tırmanmasını engellemek için yapılacakları anlattı.
Erdoğan: Montrö Sözleşmesini Kullanma Kanaatindeyiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün bir araya geldi. Bir önceki toplantı 16 Şubat’ta yapılmıştı.  Toplantıda görüşülen en önemli konu Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşa dair gelişmeler oldu. Montrö Sözleşmesi uyarınca boğazların Rus savaş gemilerine kapatılmasının da değerlendirilmesi bekleniyordu.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından millete sesleniş konuşması yaptı.

Erdoğan konuşmasına 28 Şubat sürecine yönelik açıklamasıyla başladı. “28 Şubat darbesi tarihimizin kara sayfalarından biri olarak tarihimize kazınmıştır. Darbe şakşakçıların desteği ile ortaya çıkan 28 Şubat vakası tüm benzer olaylar gibi zaman içinde milli irade tarafından elbette tasfiye edilmiştir.” dedi.

Sözlerine “TSK artık darbe, cunta, bildiriyle değil sınırlarımızı korumadaki, sınır ötesi harekatlarındaki güçlü duruşu, başarıları ve etkisiyle gündem olmaktadır.” diyerek devam etti. Ardından Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelere değindi.

Kendi Çıkarlarımızdan Ödün Vermeyeceğiz

Kendi Çıkarlarımızdan Ödün Vermeyeceğiz
Kaynak: Twitter

Dünyanın köklü bir değişim sürecinden geçtiğini söyleyen Erdoğan, “Dünya 5’ten büyüktür diyerek ifade ettiğimiz küresel yönetim sistemindeki çarpıklık yaşanan her hadiseyle kendini yeniden gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Son olarak Ukrayna’da yaşanan gerilimin buna örnek olduğunu aktardı. Türkiye’nin bölgesinde barışı ve huzuru istediğini, Rusya ve Ukrayna’yı dost gördüklerini anlattı. Ukrayna’daki 20 bin Türk vatandaşı arayarak ikazlar yaptıklarını ve bugüne kadar 5 bin vatandaşı ülkeye getirdiklerini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik saldırısını kabul edilemez gören Erdoğan, “Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardaki gemi trafiği konusunda ülkemize verdiği yetkiyi, krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız.” dedi. Kendi çıkarlarımızdan ödün vermeden küresel dengeleri ihmal etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Elektrikte Yeni Tarife Netleşti

Yüksek elektrik faturaları nedeniyle bir düzenleme yapılması konusu bir önceki toplantıda ele alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konunun netliğe kavuştuğunu söyledi.

Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı. İlaveten meskenlerdeki düşük tarife sınırının günlük 8 kilovat saate, aylık 240 kilovat saate yükseldiğini belirtti.

Yapılan düzenlemeler kapsamında meskenlerin yıllık 7 milyar TL, esnaf ve sanatkarların da 7 milyar TL daha az fatura ödemelerinin sağlandığını açıkladı.

TÜBİTAK Burs Tutarları Artırıldı

Öğrencilere ve araştırmacılara TÜBİTAK’tan sağlanan burslarda da iyileşme yaptıklarını müjdeledi. Buna göre lisans öğrencilerine verilen aylık 750 liralık burs 1250’ye yükselti.

Bugün açıklanan büyüme rakamlarına da değinen Erdoğan, yüzde 11 büyüme ile G-20, OECD ülke arasında en yüksek büyüme oranını elde eden ülke olduğumuzun altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu