Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPGİS 24 Saat Geçmeden Benzin ve Motorine Yeni Zam Açıkladı

Vatandaş akaryakıta yapılan yeni zammın şokunu atlatamamışken fiyatların bu gece itibarıyla bir kez daha artacağı açıklandı. İşte detaylar;
EPGİS 24 Saat Geçmeden Benzin ve Motorine Yeni Zam Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatlarında ralli, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle sürerken akaryakıta yeni zam açıklandı. Dün sabah sektör kaynakları akaryakıta zam geleceği bilgisini verdikten kısa süre sonra EPGİS’ten beklenen haber gelmişti.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün benzinde 0,53 kuruş, motorine 1,33 TL zam yapıldığını duyurdu.

Dün akşam benzine 88 kuruş, motorine 1,51 TL zam gelmişti. Zammın üzerinden 24 saat geçmeden benzin ve motorine bir zam daha geldi.

EPGİS Benzin ve Motorine Yeni Zam Açıkladı
KAYNAK: Twitter

EPGİS’ten yapılan açıklamada “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 04/03/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 0,53 motorinde 1,33 TL/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” denildi.

Ekonomist Oğuz Demir, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yeni zamlar için şöyle tahminde bulundu: “Bu gece 53 kuruş benzin, 1,31 TL motorin. Bu gidişle yarın bir bu kadar daha. Bir haftalık bilanço akaryakıtta 3,5 TL’ye varan artış oldu.”

Bununla birlikte, 3 Şubat’ta 14,48 TL olan benzinin fiyatının 5 Mart’ta 17,50 TL olarak bir ayda yüzde 20 artacağını, motorinde bunun biraz üzerinde artış olacağını belirtmişti.

EPGİS Başkanı Rusya Krizine Dikkat Çekti, KDV Oranı Düşmeli Dedi

EPGİS yeni zamlarını duyururken EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için şu ifadelerle çağrıda bulundu:

“Rusya krizi ile başlayan ve öngörülemez şekilde yükselen ham petrol ve akaryakıt fiyatları nedeniyle ekonomide daralma devam ediyor, ülkemizi zor günler bekliyor. Biz de EPGİS olarak halkımızın ekonomik gücüne pozitif anlamda katkı sağlamak amacıyla akaryakıt fiyatları üzerinde yer alan 2 lira 89 kuruşluk KDV’de oranının yüzde 1’e indirilmesinin katkı sağlayacağına inanmaktayız.”

PetroTurk’un haberine göre Aktaş, akaryakıtta yüzde 18 olan KDV ile fiyatlar artıkça devletin tahsil ettiği rakamın da arttığını belirterek şöyle konuştu:

“19 liraya ulaşan motorinin içerisinde 2 lira 52 kuruş ÖTV ve 2 lira 89 kuruşa varan KDV ile birim maliyette 1 litrede toplamda devlet, 5 lira 41 kuruş vergi almaktadır. Bu verginin KDV olan kısmından 2 lirasının vatandaşa yansıyacak şekilde pompa satış fiyatlarından düşürülmesinin, kalan 89 kuruşun ise hızla kapanan akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketlerinin toplam marjına yansıtılmasının hem vatandaş hem de iflasa sürüklenen istasyonlar için can suyu olacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu