Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Titanları, Düşük Karbonlu Gelecek için Gerçekçi Çabaları Savunuyorlar

Üst düzey enerji CEO'ları, düşük karbonlu gelecek çabalarını savunduklarını ve gerçekçi kampanyacıları göreve çağırdılar.
Enerji Titanları, Düşük Karbonlu Gelecek için Gerçekçi Çabaları Savunuyorlar
Yorum

Enerji titanları, düşük karbonlu bir geleceği güvence altına alma çabalarını savunduklarını belirttiler. Ayrıca mevcut enerji karışımının milyonlarca insan için ne kadar hayati olduğunu hatırlatmaları için çevre kampanyacılarını görev başına çağırdılar.

CNBC’nin yönettiği bir panelde, bugün Abu Dabi Uluslararası Petrol Sergi ve Konferansı’nda (ADIPEC) konuşan dev petrol ve gaz şirketlerinin liderleri, karbonu azaltma konusundaki mevcut çabalara meydan okuyan bir ses kullandı.

ADIPEC Paneli Meydan Okuyan YorumlarBP Eski CEO’su Bob Dudley, “Dünyanın bazı bölgelerinde nesli tükenme, kriz, acil durum gibi şeyler duyduğumuzda endişeleniyorum. Sonra Hindistan, Güneydoğu Asya’daki gibi, dünyanın bazı bölgelerinde zaman geçiriyorsunuz. Köylerin elektriğe erişemediği ve pompaların temiz su üretmediği farklı bir acil durum türü var,” dedi.

Dudley, küresel enerji ihtiyaçlarının hızla arttığını ve 2040 yılına kadar gezegende öngörülen ilave 2 milyar fazla insanı karşılamak için yüzde 30 ila 40 enerji kapasitesi geliştirmesinin gerekli olacağını da söyledi.

2020 yılının başlarında istifaya hazır olan 64 yaşındaki Dudley, enerji sektörünün karbon salma faaliyetini derhal durdurmasını isteyen çevrecilerde ve milletvekillerinde gerçekçilik eksikliği olduğuna dikkat çekti. Dudley, “Basit bir çözüm olduğuna inanmak isteyen çok sayıda insan, çok iyi niyetli insanlar var,” dedi.

BP patronu, aynı enerji seviyesini üretmek için karbonun kabaca yarısını yayan doğal gazın, enerji geçişi hikayesinin büyük bir parçası olması gerektiğini de söyledi.

Bob Dudley Doğal Gaz YorumuDudley, uydu görüntüsü ve drone incelemesi gibi gaz kaçağını izlemek için hızlı gelişen teknolojinin yakında atıkları daha da azaltmaya yardımcı olacağını ifade etti.

Panelde ayrıca Total CEO’su Patrick Pouyanne de vardı. Fransız enerji lideri, geleneksel petrol ve doğal gaz oyuncularının, dinozor olmayacağını söyleyerek, “Çünkü bir beynimiz var,” dedi.

Pouyanne, dünyanın enerjiye mutlaka bir ihtiyaç duyduğunu anladığını ve endüstrinin temiz güç üretme aracı olarak gelişen teknolojiye olan inancını koyması gerektiğini belirtti. Total patronu, enerjisi, insanların yoksulluktan kurtulamayacağını ve gerçekten hükümetlerin kalkınmayı riske atması durumunda geleneksel güvenli güç kaynaklarını terk etmeyeceklerini söyledi.

Pouyanne, “Sorun duygusal olmak değil, demek istediğim ben bir mühendisim, ama daha rasyonel ve tüm bunları çarpıtmadan birlikte çözümler bulabiliriz,”

Patrick Pouyanne Yorumu56 yaşındaki Fransız, düşük karbonlu elektriğe geçiş yaparken, farklı ülkelerdeki sahaları, izinleri ve nihayetinde uygulanabilir projeleri güvence altına almaktan daha az sermaye ile sınırlı olduğunu belirtti.

Enerji dönüşümünde daha fazla gerçeklik çağrısı yapan ise Siemens CEO’su Joe Kaeser oldu. Alman endüstri lideri Kaeser, “Bütün dünya de-karbonizasyonu istiyor. Ancak meselenin gerçeği, enerjinin modern medeniyetin can damarı olmasıdır. Ve cam damarı ile uğraşmak istemesin,” ifadelerini kullandı.

Kaeser, enerji endüstrisini suçlarken, karbon salınımlarını sağlayacak kadar hızlı hareket etmeyeceklerini hatırlatmak için gereken enerji ve çevreciler yüzünden yüz milyonlarca insanın yoksulluktan çekildiğini belirtti. Her ülkenin, insanların devam eden enerji ihtiyaçlarını daha temiz yakıt kullanma yoluna karşı dengelemek için kendi planlarını yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu