Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Yatırım Şefi Küresel Ekonomik Yavaşlamayı Hoş Karşılıyor!

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Thomas Lembong, Dünya Ekonomik Forumu’nda küresel ekonomik yavaşlamayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle;
Endonezya Yatırım Şefi Küresel Ekonomik Yavaşlamayı Hoş Karşılıyor!
Yorum

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Thomas Lembong, bugün Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada küresel ekonomik büyümedeki son yavaşlamanın güçlü bir şekilde hoş karşılandığını belirtti.

Ülkedeki yabancı yatırımcıları destekleme amaçlı hizmet veren kurulun başkanı; “küresel ekonomik yavaşlama için Tanrı’ya şükret diyecek kadar ileri giderdim” şeklindeki ifadeleriyle dikkat çekti. Çünkü daha önce küresel olarak senkronize edilmiş ekonomik patlamanın, Çin’deki kontrol dışı gölge bankacılık sektörü ve teknoloji hisseleriyle yatırımlarındaki balon gibi yükselen finansal riskler üzerine inşa edildiğini söyledi.

“Politik bakış açısına göre yavaşlamaya neden olabilecek teknoloji stoklarındaki düzeltmelerin ve Çin’deki kaldıraç kampanyalarının fazlasıyla hoş karşılanabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Thomas Lembong Küresel Yavaşlama Yorumu Ekonominin kısmen yavaşladığını kabul eden Lembong, yine de daha önce inşa edilmiş finansal risklerin ele alındığını düşündüğünü aktardı. Burada Endonezya’nın Güneydoğu Asya’daki en büyük ekonomi olduğu fakat dominant ekonomik güç merkezi olan Çin’den tutumunda bir değişiklik gördüğü kaydedildi. Örneğin Bank Indonesia (Endonezya Merkez Bankası) verilerine göre 20182in ikinci çeyreğinde Çin gibi gelişmekte olan piyasalardan Endonezya’ya doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıl yavaşlamıştı.

Lembong da Çin’in ülkedeki ekonomik yavaşlama ve özellikle de ABD’yle olan ticaret gerilimleri arasında yatırım tutumunda daha dikkatli ve hesaplı olduğunu vurguladı.

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Thomas Lembong Çin Yatırımları Tedbirli Dikkatli Haberde Endonezya ekonomisinin son 5 yılda yüzde 5 civarında büyüdüğü ve 2018’de de benzer bir büyüme beklendiği bilgisi verildi. Lembong da Endonezya’nın büyüme öyküsünü kaplumbağa hikayesine benzetti ve ülkenin kaplumbağa gibi yavaş ama istikrarlı bir büyümeyi temsil ettiğini dile getirdi. Yine de yıllık yüzde 5’lik büyüme ile ekonominin 14 yılda iki katına çıkacağını öngördü.

Ayriyeten çok fazla volatilite ve patlamalarla devam eden bir dünyada Endonezya’nın istikrarlı ve dikkatli bir yatırım hedefi olabileceğini aktardı.

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Thomas Lembong Endonezya İstikrarlı Yatırım Hedefi Tüm bunlara rağmen uzmanlar gelişmekte olan bir piyasa olarak Endonezya’nın uluslararası yatırımcıları arasındaki duyarlılığa açık olduğu yönünde yorum bildiriyorlardı. Bununla birlikte ABD’nin Çin ile sürdürdüğü ticaret savaşının Endonezya’yı ve komşularını daha cazip hale getirme ihtimali de vardı.

Keza pek çok uzman, dünyanın en büyük ekonomisi arasındaki anlaşmazlığın şirketlerin tedarik zincirlerinin bir kısmını Çin’den Vietnam, Tayland ve Endonezya gibi bazı ülkelere taşıma planlarını hızlandırmaya zorlayacağını düşünüyordu.

Bugün erken saatlerde verdiği bir demeçte de Endonezya Sanayi Bakanı, ülkenin halihazırda ticaret savaşı nedeniyle tedarik zincirlerini taşımak isteyen şirketlerden faydalandığını dile getirdi. Ayrıca Sanayi Bakanı, Donald Trump’ın geçen yıl getirdiği çelik ve alüminyum ek vergilerine rağmen ABD’ye daha fazla çelik ihraç ettiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu