Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya’nın Ticaret Açığı Kasım’da Temmuz 2013’ten Bu Yana En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Endonezya’nın ticaret açığı Kasım’da Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylar aşağıda;
Endonezya’nın Ticaret Açığı Kasım’da Temmuz 2013’ten Bu Yana En Yüksek Seviyesine Ulaştı!
Yorum

Bugün İstatistik Bürosu’ndan alınan verilere göre Endonezya, 5 yılı aşkın süre içinde en geniş aylık dış ticaret açığı verilerini yayınladı. Refinitiv verilerine göre Ekim ayındaki revize edilmiş 1.77 milyar dolarlık ticaret açığından fazla olan Kasım ayındaki ticaret açığı 2.05 milyar dolardı ve bu da 2013 Temmuz’undan bugüne en büyük ticaret açığıydı.

Kaldı ki bir Reuters anketinde dış ticaret açığı beklentisi 830 milyon dolar seviyesindeydi. Keza ticaret açığı verilerinin ardından Endonezya rupisi, hafif bir düşüş göstererek dolar karşısında 14.600 seviyesinden 14.620 seviyesine geriledi.

İhracat da Kasım’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.28 seviyesinde düşerek 14.83 milyar dolara, Haziran 2017’den bu yana en kötü aylık performansa ulaştı.

Kasım Endonezya Dış Ticaret AçığıAnketin medyanı ihracat için yüzde 3.95 oranında artış bekliyordu. İstatistik Bürosu Başkanı Suhariyanto da konuyla ilgili bir açıklamasında; palm yağı, mücevher, kağıt hamuru, ham petrol gibi bir dizi ürünün denizaşırı satışlarındaki düşüşünün sonuçlardaki temel neden olduğunu söyledi. Ayrıca palm ve Hindistan cevizi yağı dahil olmak üzere bitkisel yağlardan elde edilen ihracat gelirleri de düşük fiyatlar nedeniyle Kasım’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 seviyesinde düşüş göstermişti.

Kasım ayındaki ithalat ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 11.68 seviyesinde artarak 16.88 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Kasım İthalat 16.88 Milyar Dolar Seviyesinde Rakam anketin yüzde 10.50’lik artış beklentisini geçse de Ekim ayındaki yaklaşık yüzde 24’lük büyümenin epey aşağısındaydı. Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi son aylarda ithalatı frenlemek için mücadele ediyordu. İthalatı zapt etmek için daha yüksek tarifeler dahil bazı önlemler alınmıştı. Yetkililer ayrıca ticaret açığını azaltmak ve rupiyi desteklemek amacıyla ihracat için daha iyi erişime yönelik serbest ticaret anlaşmaları müzakerelerini hızlandırmışlardı.

Endonezya Merkez Bankası da genişleyen cari işlem açığını desteklemek amacıyla gerekli portföy yatırımlarını çekmek için Mayıs’tan bu yana faiz oranlarını 6 kez artırmıştı.

Endonezya Merkez Bankası Bir Daha Faiz Artırmayacak

Trimegah Sekuritas ekonomisti Fakhrul Fulvian, beklentilerden daha kötü gelen ticaret açığının dördüncü çeyrekte cari işlemler dengesini iyileştirme beklentilerini azaltacağını dile getirdi.

Bununla birlikte ekonomist Endonezya Merkez Bankası’nın oranları yeniden artırmak zorunda kalmayacağını çünkü Kasım’da zaten artırdığını söyledi. Maybank Indonesia ekonomisti Myrdal Gunarto da Fulvian’ın yorumuna katılarak; “İç piyasadaki döviz kuru hareketleri idare edilebilir olmaya devam ediyor ve dış ticaret açığı geri dönen yabancı akışlarla destekleniyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu