Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Perakende Satışlar Eylül’de Daha Yavaş Hızda Düştü

Endonezya’da perakende satışlar Eylül’de yine ekside kalsa da yetkililer iyileşmelerin görüldüğünü söyledi. Detaylar aşağıda;
Endonezya Perakende Satışlar Eylül’de Daha Yavaş Hızda Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde Asya krizinden bu yana ilk daralmasını kaydeden Endonezya ekonomisi, üçüncü çeyrekteki GSYİH düşüşüyle de 22 yılın ilk resesyonuna girmişti. Ekonominin negatif bölgede kalması endişeleri artırırken çeyreklik bazda GSYİH’de yüzde 5,05’lik artış olmuştu.

Bugün Endonezya Merkez Bankası’ndan gelen rapor ise kara bulutları hafifçe dağıttı. Perakende satışların iyileşme gösterdiğini belirten Endonezya Merkez Bankası, rakamın Ağustos’taki yıllık yüzde eksi 9,2’den Eylül’de yıllık yüzde eksi 8,7’ye yükseldiğini açıkladı.

Düşüş azalsa da perakendeki satışlardaki gerileme devam etti. Emtia gruplarının çoğunda kazançlar gözlemlenirken buna üst üste son iki aydır pozitif büyüme kaydeden yiyecek, içecek ve tütün dahildi. Giyim alt sektöründe ve otomotiv yakıtlarında daha güçlü performans görüldü.

Fakat satış iyileşmesinin Ekim 2020’de yüzde eksi 10’la sınırlandırılmasının beklendiği eklendi.
Endonezya Perakende Satış
Kaynak: Trading Economics

Öte yandan, katılımcılar hanehalkı ekipmanı ve otomotiv yakıtlarını etkileyen daha güçlü satış performansı beklediklerini de söyledi. Fiyatlar açısından, katılımcılar önümüzdeki altı ay içinde (Mart 2021) dağılmadan önce önümüzdeki üç ayda (Aralık 2020) enflasyonist baskıların artacağını öngördüler.

Perakendeciler Noel ve Yeni Yıl bayram dönemine paralel olarak 2020 Aralık ayında enflasyonist baskıların artacağını tahmin etti. Neticede Covid pandemisinin ülke ekonomisi üzerindeki etkileri kalıcı göründü. Ülkenin üçüncü çeyrek GSYİH’si üzerine görüş bildiren ING ekonomisti de bu durumun üzerini çizdi.

Hane halkı tüketiminin, hedefin altındaki enflasyona (Ekim’de %1,5) ve Eylül ayı itibarıyla % eksi 7,3’lük negatif perakende satışlara yansıyarak, azalmaya devam ettiğini söyledi.

Bu arada, mali harcamaların, agresif mali teşvik paketinin ödenmesindeki gecikmeler nedeniyle büyüme ivmesini yetkililerin umduğu kadar desteklememiş olabileceğini belirtti. Önümüzdeki birkaç çeyrekte büyüme ivmesinin bastırılmaya devam etmesini bekleyen ING, 2021’in ilk çeyreğine kadar gayri safi yurt içi hasılda daralma olacağını tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu